Harper Lee 55 yıl sonra ikinci romanını çıkaracak

"Bülbülü Öldürmek" romanının Pulitzer ödüllü yazarı Harper Lee'nin, ikinci romanı Temmuz'da yayımlanacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.02.2015 - 11:14

Harper Lee 55 yıl sonra ikinci romanını çıkaracak

Amerikan edebiyatının klasikleri arasında sayılan "Bülbülü Öldürmek" romanının yazarı Harper Lee, 55 yıl aradan sonra ikinci romanını yayımlayacak.

HarperCollins Yayınevinden, Pulitzer ödüllü Harper Lee'nin 50'li yıllarda yazdığı ancak yayımlamadığı "Go Set a Watchman" adlı kitabın 14 Temmuz'da piyasa çıkacağı bildirildi.

Yayınevinden, kitabın ilk basımının Amerika'da 2 milyon kopya olarak yapılmasının planlandığı, farklı bir yayınevi tarafından İngiltere'de de yayımlanacağı belirtildi. 

Kitapta düzeltme veya değişikliğe gidilmediği, yazıldığı gibi basılacağı ifade edilen yayınevi açıklamasında, Go Set a Watchman'in e-kitap olarak da çıkacağı kaydedildi. 

HarperCollins'in açıklamasına göre, 88 yaşındaki Harper Lee, ikinci romanının hikayesini, "Go Set a Watchman, Bülbülü Öldürmek'in kahramanı Scout'u yetişkin bir kadın olarak karakterize ediyor. Editörüm, Scout'un çocukluğundan hatırladıklarından çok etkilendiği için beni genç Scout'un bakış açısından bir roman yazmaya ikna etmişti. İlk kez roman yazıyordum, bu nedenle denileni yaptım" ifadesiyle anlattı.

Harper Lee'nin ilk romanı "Bülbülü Öldürmek" (To Kill A Mockingbird)
Harper Lee'nin ilk romanı "Bülbülü Öldürmek" (To Kill A Mockingbird)

Kitabın orijinal kopyasının halavar olduğunu bilmediğini, kayıp olduğunu sandığını belirten Lee, arkadaşı ve avukatı Tonja Carter'ın kitabı bulması üzerine çok şaşırdığını ve sevindiğini söyledi.

"GO SET A WATCHMAN"

Geçen kış müsveddeleri bulunan "Go Set a Watchman", Bülbülü Öldürmek kitabının devamı niteliğinde ancak ondan önce yazılmış. 304 sayfalık eser, Lee'nin 55 yıl aradan sonra çıkarttığı ilk kitap olacak. Roman, Bülbülü Öldürmek kitabından yaklaşık 20 yıl sonra yani ABD'de yurttaşlık hakları hareketinin yükselmeye başladığı, 1950'li yılların ortalarında geçiyor. 

Alabama doğumlu yazar Harper Lee'nin 11 Temmuz 1960'ta yayımlanan Bülbülü Öldürmek romanı çok beğenilmiş ve satış rekorları kırmıştı. Yazarına 1961 yılı Pulitzer Edebiyat Ödülünü getiren roman 1962 yılında filme çekildi. Filmin başrol oyuncusu Gregory Peck en iyi erkek oyuncu Oscar'ını almış, film de en iyi senaryo Oscar'ı ödülüne layık görülmüştü. 

Sayfa Yükleniyor...