57. Selanik Film Festivali başlıyor

57. Selanik Uluslararası Film Festivali bugün başlıyor. Amerikalı bağımsız yönetmen Jim Jarmusch’un son çalışması ‘Paterson’ filmiyle başlayan festival, 13 Kasım’a kadar sürecek.

Paterson3.jpeg

57. Selanik Uluslararası Film Festivali bu akşam açılışını Jim Jarmusch’un son çalışması Paterson ile yapacak. Etkinlik ayrıca bağımsız sinemacının en beklenen müzikal belgeseli Gimme Danger’ını da programına aldı. Gimme Danger’da Jarmusch, hem gözde müzik grubu Stooges’a hem de yakın dostu Iggy Pop’a saygıda bulunuyor. Paterson, New Jersey eyaletinin Paterson kentinde güzel karısı (Golshifteh Farahani) ile yaşayan genç otobüs şoförünün (Adam Driver) günlük rutini dışında gizli gizli şiir yazmasını anlatıyor. Film, sanatın gündelik yaşamla buluşmasını özgün bir anlatımla vurguluyor.

Festivalin eski yöneticisi ve sanat yönetmeni Dimitri Eipides’in emekliye ayrılmasının ardından yönetim kadrosunda değişiklikler oldu. Elise Jalladeau genel yönetmen, Orestis Andreadakis’te sanatsal yönetmen olarak görevlerine başladılar. Ayrıca film eleştirmeni Yorgos Krassakopoulos uluslararası festivalin program yöneticisi, Balkanlar’a Bakış’ın program  yönetmeni Dimitris Kerkinos, Selanik Belgesel Film Festivali’nin yönetmeni, Film Pazarı’nın yöneticisi Yianna Sarri’de yenilikçi programların ve yeni teknolojilerin danışmanı oldular.

SENFONİ ORKESTRASINDAN FİLM MÜZİKLERİ 

Etkinlik süresince ustalık sınıfları, sergiler, söyleşiler, konserler de olacak. Efsanevi İtalyan görüntü yönetmeni Luciano Tovoli, ustalık sınıfında meslek yaşamını izleyicilerle paylaşacak. Tovoli, ünlü İtalyan yönetmenler Michelangelo Antonioni (The Passenger), Marco Ferreri (Son Kadın), Valerio Zurlini (Tatarlar Çölü), Liliana Cavani (Oltre la porta), Ettore Scola (Splendor) ile çalıştı. 1983’te İsmail Kadare’nin Ölü Ordunun General’ini sinemaya uyarlayarak yönetmenlik de yaptı.

Selanik Devlet Senfoni Orkestrası, ‘Filmler İçin Müzik’ başlıklı performansında Howard Shore, John Williams, Alexandre Desplat gibi müzisyenlerin Yüzüklerin Efendisi, Schindler’in Listesi, Argo, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları filmleri için besteledikleri parçaları seslendirecek.

ANGELOPOULOS ANILACAK

The Other Sea (Öteki Deniz/ 2012) filminde set kazası geçirerek yaşamını yitiren Theo Angelopoulos, festivalde bu kez filmleriyle değil set  fotoğraflarıyla anılacak. The Dust of Time’ın (Zamanın Tozu/ 2009)  çekiminde benzersiz ustanın çalışma metodunu saptayan fotoğrafçı Nelly Tragousti’nin ‘Faces and Spaces’ adlı sergisi Selanik limanındaki sergi salonunda açılacak.

Festival, Jean–Luc Godard’ın ünlü Deux ou trois choses que je sais d’elle (Onun Hakkında Bildiğim İki Üç Şey /1967) adlı filminden esinlenerek beş kadın yönetmenin beş filmini gösterecek. Jane Campion’un (Piyano) ‘Kadınlar, dünya nüfusunun yarısını temsil ediyorlar ve dünyadaki tüm bireyleri doğuruyorlar. Onlar yazmazsa, film çekmezse geride kalanlar tüm tarihi bilemezler’ sözü bu seçkiyi çok iyi tanımlıyor.

Jane Campion'un 'Piyano' filmi
Jane Campion'un 'Piyano' filmi

Bu özel bölümde Anna Muylaert’in Don’t Call Me (Berlin Film Festivali Teddy ödülü), Kadri Kousaar’ın Mother, Kelly Reichart’ın Certain Women, Mijke de Jong’un Layla M., Anocha Suwichakornpong’un By the Time It Gets Dark adlı çalışmaları gösterilecek.

Yunan Diasporası bölümünde Christina Kallas’ın 42 Seconds of Happiness, Sotrisi Dounoukos’un Joe Cinque’s Consolation, Jeremy Teicher ile Alexi Pappas’ın ortaklaşa yönettiği Trackdown filmleri yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...