61. Sait Faik Hikaye Armağanı

Bu yıl 61'incisi düzenlenen "Sait Faik Hikaye Armağanı"nı, "Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü - Beni Unutma Dörtlemesi 1" kitabıyla Bora Abdo kazandı.

61. Sait Faik Hikaye Armağanı

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ve Darüşşafaka Cemiyeti iş birliğiyle verilen armağanın Milli Reasürans Konferans Salonu Fuayesi'ndeki ödül töreninde konuşan "Sait Faik Hikaye Armağanı" jürisi başkanı Doğan Hızlan, Sait Faik gibi bir ustanın adına düzenlenmiş ödülü almanın yazar için onur verici olduğunu anlattı.

Hızlan, "Jüri tartışmaları yapılır, sonuç alınamaz ya da uyuma gidilir. Bizim toplantımızda adeta oy birliği vardı. Hiç tartışılmadı. O kadar emin ve ısrarla bu kitabı beğendiler ki hiçbir şey karşısında direnemezdi ve bu kitap ödülü aldı. Birçok yeniliği ve birçok yazarlık riskini taşıyan bir kitap. Böyle bir kitabı yazmanın edebi bir cesaret istediğini söylemek gerekiyor. Bir ustanın ödülünü bir genç yazara veren jürinin başkanı olarak onur duyuyorum" ifadelerini kullandı. 

Bora Abdo ise Sait Faik Abasıyanık anısına öykü yazarlarına verilen ödüle ilişkin duygularını, "İki İstanbul var. Ben ikisinde de doğdum. İlki Şişli'de, ikincisi Sait Faik'in İstanbulu'nda. Sait Faik, bir ada insanıydı. Mürekkebinde tuz vardı. Ben de bu kitabı bir adada yazdım. Büyükada'da. İki gözümden biri lodos, diğeri poyrazdı. Ustam Sait Faik'in dediği gibi, yazıcılık benim gayem. Bu ödül bana büyük sorumluluk yüklüyor" sözleriyle dile getirdi. 

Notos, kitap-lık, Sözcükler, Sarnıç, Dünyanın Öyküsü ve İzafi dergilerinde öyküleri yayımlanan yazar Bora Abdo, 2012'de Alakarga Yayınları tarafından yayımlanan "Öteki Kışın Kitabı" adlı ilk öykü kitabıyla 2013 Yunus Nadi Öykü Ödülü'ne layık görülmüştü. 

Sayfa Yükleniyor...