Adana Film Festivali'ne başvurular başlıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 11-17 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenecek '24'üncü Uluslararası Adana Film Festivali' başvuruları 17 Mayıs'ta başlıyor.

14.05.2017 - 14:27

Adana Film Festivali'ne başvurular başlıyor

Altın Koza ödüllerinin dağıtılacağı yarışmalarda bazı ulusal kategoriler, uluslararası kimlik kazanırken, portföye eklenen yeni kategoriler de organizasyonun içeriğini zenginleştirdi. Daha önce 'Adana Konulu Senaryo Yarışması' ismiyle hayata geçirilen kategori, bu yıl Adana Kısa Film Maratonu Yarışması adı ve içeriğiyle yapılacak.

12 ülkenin katıldığı Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nın ise kapsamı genişletilerek, Uluslararası Kısa Film Yarışması adıyla sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Yine geçmişte Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması adıyla düzenlenen kategori, 24. festivalde Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması adına ve içeriğine dönüşüyor.

ÇOCUK VE GENÇLER İÇİN ÖZEL BÖLÜM

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Uluslararası Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması'nın jürisi de çocuk ve gençlerden oluşacak. Jüri için seçilen çocuklar ve gençler, 3 aylık bir eğitimin ardından görevlerini yerine getirecek. Yine çocuk ve gençler için çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu yılki festivalin kapsamında oluşturulacak Sinema Pazarı'nda ise sinema sektörünün aktörleri buluşup, sektörün gelişimi ve sorunların çözümü için beyin fırtınalarıyla geçen birliktelikler düzenleyecek.

6 KATEGORİ, 36 DALDA ÖDÜL

24'üncü Uluslararası Adana Film Festivali'nde bu yıl 6 kategoride, 36 dalda ödül verilecek. Kategoriler şöyle; Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması, Adana Kısa Film Maratonu, Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması. Her bir yarışma kategorisinin farklı dallarıyla birlikte, eserler toplam 36 dalda Altın Koza ödülünü kazanmak için jürinin ve halkın beğenisine sunulacak. Festivalin bir diğer önemli ayağında ise, Dünya Sineması ile Türk Dünyası ve Türk Sineması seçkilerinden oluşan özel gösterimlere yer verilecek, atölyeler, konserler ve sergiler gerçekleştirilecek.

Sayfa Yükleniyor...