Ahlat, UNESCO'ya hazırlanıyor

Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV) ile Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) tarafından kentin ulusal ve uluslararası alanda daha etkili ve kapsamlı tanıtılması ve Ahlat Selçuklu Mezarları'nın UNESCO geçici listeden asıl listeye alınması süreci  kapsamında ilçede  program düzenlendi.

2862912-ahlat-mezar-taslari.jpg

Düzenlenen programa, Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof.Dr.Erdal Necip Yardım,  Ahlat İlçe Kaymakamı Mustafa Akgül, Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, TUTAP Başkanı Fikret Yıldız, BETAV Başkanı Ahmet Eren, Bitlis İl Kültür Müdürü Ramazan Gencan, Ahlat Müze Müdürü Mikail Erçek, Ahlat Esnaf Odası Başkanı Mesut Şeker, AKEV  Ahlat Dernekleri ve Tatvan Ticaret Odası yetkilileri katıldı.

TUTAP Genel Başkanı Fikret Yıldız, Ahlat'ın UNESCO listesine girmesinin büyük avantajları olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Türkiye’deki dünya mirası unsurlarının tanıtımını yapan, proje yürüten bir platformuz. 60 ili kapsayan bir çalışma yürütüyoruz. Ahlat Selçuklu Mezarlığını görmediğimiz halde 2019 veya 2020 yılında UNESCO asıl listesine alınmasını istiyorduk. Ama burayı gördükten sonra inanın şevk ve heyecanımız daha da arttı. Asıl listeye girmesi için artık başka bir alternatif de düşünmüyoruz. İlk olarak girmesi gereken yer Ahlat Selçuklu Mezarlığı olacaktır. Buradan da bu müjdeyi veriyorum. İnşallah sayın bakanımızın da hedefi göstermesiyle bu start verilecektir. Tabii o asıl listeye girmenin en büyük avantajı da buranın artık bir dünya miras şehri olacağıdır. Turizm alanında da çok büyük gelişmelerin olacağını ve buranın bir turizm merkezi olup hem ekonomiye hem de sosyal yaşama büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyorum."

BETAV Başkanı Ahmet Eren de Bitlis'in ve Ahlat'ın tanıtım programında öne alınmasından dolayı TUTAP'a teşekkür etti. Ahlat müzesini gezen heyet ardından Ahlat Selçuklu Mezarlığına geçti. Heyet, daha sonra toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirdi.