Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'ndeki açılışa katılan Belçika'nın İstanbul Başkonsolosu Henri Vantieghem, sergide yer alan panolarda sırayla en büyük olayların görülebileceğini aktararak, "İki şekilde anlatmak mümkün. Bir ittifak açısından yani şanını anlatmak bir de dramatik açıdan ele alarak anlatmak mümkün. Şu anda da yaşadığımız zor şartlarda, şan değil muhakkak ki dramatik olaylar var" ifadelerini kullandı.

Okulun müdürü Yann de Lansalut da söz konusu serginin, Konsolosluk ile lisenin yenilenmiş ortaklığının ürünü olduğunu belirterek, "Kasım ayındaki anma törenleri yaklaşırken Notre Dame de Sion'da güçlü çağrışımlar uyandıran 'Ana Hatlarıyla 1. Dünya Savaşı' adlı serginin açılışını yapmak, bizleri mutlu kılmanın yanında, aynı zamanda onurlandırmaktadır" dedi.

Genellikle, ülkesi ne olursa olsun, herkesin kültürünü değerlendirirken, üzerine dayandığı tarihi bilginin çapının ve derinliğinin ölçü alınması gerektiğini vurgulayan Lansalut, şöyle devam etti:

"Böyle bir sergiyi gezme olanağımızın olması, öğretmenlere, öğrencilere, genel olarak da ziyaretçilere, özel olaylarla kısıtlanmayan, politik ve ideolojik amaçlarla, psikoloji tekniklerinin, propaganda veya yalanların geliştirilmiş şekilleriyle, ortak bilinçaltına çağrıda bulunmayan bir yazı sunmak demektir. Dünya çapında iki savaştan sonra, tarihin evrensel olması, tüm insanlar için konuşabilmesi gerekmektedir."

Sergi, 3 Kasım'a kadar görülebilecek.