MASAL SEÇKİSİ

Uluslararası Mihai Eminescu Şiir Festivali açılış töreninde Romen şairin adını taşıyan uluslararası akademiye iki onur üyeliklerinden biri Ataol Behramoğlu'na, ikinci üyelik ise Romen opera sanatçısı dünyaca ünlü soprano Mariana Nicolasco'ya verildi.

YAŞAMININ EN ÖNEMLİ ANI

Akademi başkanı, şair, akademisyen Prof. Dr. Ion Diaconescu'nun tanıtım konuşması sonrasında üyelik plaketi ve madalyasını almak üzere sahneye gelen Ataol Behramoğlu, Romanya'dan ve başka ülkelerden elliye yakın şairin bulunduğu salonda yaptığı konuşmada "Yaşamının en önemli anlarından birini yaşamakta olduğunu" belirterek "Bu onurun kendisine aynı zamanda iki ülke arasında bir edebiyat ve kültür elçisi olma sorumluluğunu da yüklediğini ve bundan dolayı çok mutlu olduğunu" söyledi.

75 yaşındaki Behramoğlu, Rus dili üzerine çalışmalarıyla ve Rus edebiyatından Türkçe'ye kazandırdığı eserlerle de biliniyor. Behramoğlu son olarak Rusya Milli Günü resepsiyonuna katılmıştı. Behramoğlu, Rusya'da okurlarıyla buluştuğu bir toplantıda Rus diliyle ilişkisini anlatırken, "Rus dilini 20'li yaşlarda öğrenmeye başladık. Lisede de Rus edebiyatını okudum. Rus dilini çok sevdim. Rus dilinden Türk diline çok sayıda eserler çevirdim. Sovyetler döneminde, 1970'li yıllarda Moskova'da eğitim aldım" ifadelerini kullanmıştı.