“Beyaz Yakalı Eşcinseller”in öyküsü bu kitapta

Yazar Aysun Öner, eşcinsellerin beyaz yakalı meslek alanlarında karşılaştığı ayrımcılığı yazdı. Editörlüğünü Tanıl Bora’nın yaptığı “Beyaz Yakalı Eşcinseller”, raflardaki yerini aldı.

ntv.com.tr 23.02.2015 - 12:38

“Beyaz Yakalı Eşcinseller”in öyküsü bu kitapta

Beyaz Yakalı Eşcinseller, İşyerinde Cinsel Yönelim Ayrımcılığı ve Mücadele Stratejileri” isimli kitap, İletişim Yayınları’ndan çıktı.

Yazar Aysun Öner’in kaleme aldığı kitap, eşcinsellerin beyaz yakalı meslek alanlarında yaşadığı güçlükleri gözler önüne seriyor. Günlük yaşamdaki diğer alanlarda olduğu gibi eşcinseller, iş yaşamında da ayrımcılığa uğruyor.

Cinsiyet yönelimlerini saklamak zorunda kalan beyaz yakalı eşcinseller, yaşadıkları sorunları örnekleriyle anlatıyor.

Aysun Öner’e konuşan bir eşcinsel, çok istemesine rağmen küpe takamamasını şu sözlerle anlatıyor: “Ben mesela küpe takmayı çok severim, ancak çoğu ortamda takamam, çıkartırım. Heteroseksüellerin gözünde en büyük gey simgesidir böyle küpe takmak.”

Editörlüğünü Tanıl Bora’nın yaptığı kitabın tanıtımında şu ifadeler kullanılıyor;

Beyaz yakalı işler, yani tahsil gerektiren vasıflı meslekler, eşcinsellerin görece az önyargıyla karşılaşacakları, görece “hoş görülecekleri”, görece rahat edecekleri ortamlar olabilir mi? Aysun Öner’in çalışması, bu iyimser beklentinin de bir önyargı olduğunu ortaya koyuyor!

Eşcinseller, beyaz yakalı meslek alanlarında ayrımcılıkla karşılaşıyor, yıldırılıyor, cinsiyet yönelimlerini saklamak zorunda kalıyorlar. Kitap, bu ayrımcılığın kaba ve “incelmiş” yöntemlerini görmemizi sağlıyor.

Beyaz yakalı eşcinseller, bu ayrımcılıkla baş etmek için türlü stratejiler geliştirmek zorunda kalıyorlar; bir sevgili “uydurmaya” varana dek... Ayrımcılığın nasıl derinlere nüfuz ettiğine dair uyarıcı bir çalışma.

AYSUN ÖNER KİMDİR?

Aysun Öner, 1981 yılında Ankara’da doğdu.

2002’de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde lisans, 2013’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kadın Çalışmaları Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Profesyonel olarak fotoğraf sanatıyla da ilgileniyor, 2002 senesinden bu yana 'kent insanının kentle kurduğu ilişki', 'kentli kadınların iş ve ev yaşamı arasında sıkışmış halleri', 'sokak sanatı' ve 'transseksüel bireylerin iş yaşamından dışlanmaları' gibi toplumsal yansımalar taşıyan fotoğraf çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası sergiler açtı.

“TransHayat” adını verdiği fotoğraf sergisinden bir seçki ile bu sergi üzerine Katarzyna Kosmala’nın kaleme aldığı bir inceleme aynı yazarın 2013’te Routledge Yayınevi’nden çıkan Imagining Masculinities adlı kitabında yayımlandı.

Sayfa Yükleniyor...