Maltepe Park Alışveriş Merkezi, "Atatürk'e verdiğiniz değeri göstermek için bir fırça darbesi de sizin olsun" sloganıyla ''Bir Tablo Bin Fırça'' projesini hayata geçirdi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen proje kapsamında, AVM'de kurulan 4 metreye 1,5 metre ölçülerindeki tablo, sanatseverlerin fırçalarıyla şekillenmeye başladı. 

Projeye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Maltepe Park AVM Müdürü Vedat Özeren, eserin hak ettiği yeri bulacağına inandığını ifade ederek, "Atatürk'ün 77. ölüm yıldönümünde, birazcık daha duyarlı, haketmiş olduğu saygıyı ona gösterebilmek adına, sanatsever ziyaretçilerimizle beraber güzel bir proje yapmak istedik" dedi.

Özeren, tablonun 10 günde tamamlanacağını kaydederek, "10 Kasım saat 9'u 5 geçeden sonra bu tablo ziyaretçilerimizin beğenisine sunulacak. Bu tablonun üzerinde, ziyaretçilerimizin en az bin tanesinin fırça darbeleri olacak. Sonuç olarak, ortaya çıkan eserin mutlaka hak ettiği yeri bulacağını düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.

Projeye önderlik eden ressamlardan Yrd. Doç. Dr. Erol Yıldır, hüzünlü bir yıldönümünden ziyade, Atatürk'ü hatırlatan ve sanatla buluşan bir birliktelik olmasını dilediğini belirterek, "Amacımız, en az bin kişinin fırça salladığı bir eser meydana getirmek. Halk bu eseri meydana getirirken de herkesin bir noktada buluşabilmesi için ana gövde üzerine çizim yapmalarını istiyoruz" diye konuştu.

Ressam Cemil Özçelik de katılımcılar kadar heyecanlı olduklarına dikkati çekerek, "Açıkçası nasıl bir süreç bizi bekliyordu bilmiyorduk fakat katılımcıların heyecanıyla birlikte, görmüş olduğunuz gibi iyi bir şekilde ilerliyor. Sanatın birleştirici bir gücü olduğunu da aslında burada görmüş olduk. Birbirini tanımayan ve birbirinden habersiz onlarca insan, bu sürecin içine girdi" ifadelerini kullandı.

Projeyi hayata geçiren Nuit Reklam Ajansı'nın Başkanı Tuba Kılıç Almalı ise sanata karşı duyarlı, büyük bir çoğunluğun bir araya geldiğini söyledi.

"Bir Tablo Bin Fırça" projesinin belki de ilk olabileceğine işaret eden Almalı, "Bin fırça, tek fırça olarak hareket ediyor. Baskılı fırçalar var. Hatta projenin bitiminde bu fırçaları da projenin hatırası olarak alabiliyor katılımcılarımız. 'Atatürk ve Türkiye' temalı tabloyu katılımcılarımız hep birlikte yapıyor. Tablo, 10 Kasım'da, saat 09.05'te, saygı duruşuyla birlikte sergiye açılacak. Akabinde tablo, ihtiyacı olan bir yere, tüm ziyaretçilerimizin de desteğiyle bağışlanacak" dedi.