Fidel Castro’dan Nazım’a: Çakı gibi adamsın

Gazeteci, yazar Hıfzı Topuz'un, ünlü şair Nazım Hikmet'le yaptığı röportajlar, yıllar sonra gün yüzüne çıkıyor. Hıfzı Topuz, Nazım Hikmet’in Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro’nun kendisine “Çocukluğumdan beri senin şiirlerini bilirim. Sen çakı gibi adamsın” dediğini aktardığını söyledi.

Anadolu Ajansı 09.02.2016 - 11:21 | Son Güncelleme : 09.02.2016 - 11:27

Fidel Castro’dan Nazım’a: Çakı gibi adamsın

Gazeteci, yazar Hıfzı Topuz'un, ünlü şair Nazım Hikmet'le yaptığı röportajlar ve kendi sesinden şiirlerinin bulunduğu ses kaydı, Büyükçekmece Belediyesi’nce CD ortamına aktarıldı.

Hıfzı Topuz, 1961 yılında ünlü şair ile Paris’te yaptığı görüşme sırasında kayıt yaptığını belirterek, "O zaman, Nazım Hikmet'in adı Türk basınında pek çıkmıyordu. Bir gün oteline gittim. Daha evvel, senin sesini banda alacağım demiştim. Hazırlanmıştı ve elinde notlar vardı. Otelde bana bunları okudu. Ben de bunları banda aldım. Bu bandı hiçbir zaman satışa çıkarmadım. Titizlikle sakladım ve yalnızca bazı arkadaşlarıma verdim. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan (Akgün) Bey de bu arkadaşlarımın arasındaydı. Bana büyük bir sürpriz yaparak, bu bandı çoğaltmış" dedi.

Çoğaltılan kopyanın kendisine törenle verildiğini dile getiren Topuz, "Çok duygulandım. Nasıl dağıtılacak bu kayıt, haberim yok ama ticari bir şekilde dağıtılmasına taraftar değilim" dedi.

Hıfzı Topuz, kaydın çoğaltılmasının kendisi için önemli bir armağan olduğunu ve alkışlar arasında bu kaydı eline aldığını dile getirerek, şu bilgileri verdi:
“(Kayıtta) Ben Nazım'ı takdim ediyorum otelinde. O da elindeki kağıtları okuyor. Ondan sonra bir ara dili sürçtü, 'bunu sil' dedi. Ben silmedim, onu da bıraktım, daha renkli olsun diye ve bunu ancak dostlarıma dinletiyordum. Hiç satışa çıkartmaya kalkmadım. Benim Nazım Hikmet kitabım çıktığı zaman, imza günlerinde gelen ve bana duygusal olarak davranan insanlara hediye ettim. Onun da sayısı herhalde 50-60 falandır sanıyorum. Şimdi çıkmasından memnun oldum. Sesini banda almış olmakla çok mutluyum. Nazım benim o zamanlar dostumdu ve kendisiyle Paris'te sık sık görüşürdük. O zaman onları İstanbul'da hiçbir yayınevine yahut stüdyoya vermek imkanı yoktu. Benim de içimde yoktu. Benim için bu kişisel bir anıydı."

CASTRO NAZIMA DEMİŞ Kİ...

İçerikte iki röportajın yer aldığını aktaran 83 yaşındaki ünlü yazar Topuz, "Bantta uzun bir röportaj var, 'Saçları Saman Sarısı'. Karısı Vera'yla karşılaşmasını anlatıyor. O çok tatlı ve duygusal bir röportaj. İkincisi yine uzun bir röportaj. Havana röportajı. Nazım, Havana'dan yeni dönmüştü. Gidip, Havana'da Castro'yla konuşmuştu. Onları da anlattı bana. Castro demiş ki Nazım'a, 'Ben çocukluğumdan beri senin şiirlerini bilirim. Sen çakı gibi adamsın. Gençmişsin bayağı'. Onları anlattı uzun uzun. Bunları banda almadım. Bunlar da aklımda kaldı" diye konuştu.

Hıfzı Topuz, Nazım'dan şiir okumasını da istediğini dile getirerek, "Roma'da İlk Akşamım', 'Ayrılık Demir Çubuk Gibi', 'Bu Yıl Güz Başlarında, Güneyde', 'Rüzgarlı Bir Güvertedeyiz', 'Arılar' ve 'Denizin Üstünde Ala Bulut'. Onlar da bantta iki röportajın devamıydı. Bu benim çok tatlı bir anım" dedi.

“TİCARETE DÖKMEYEE UTANIRIM”

Söz konusu kaydı satışa sunmak gibi bir niyetinin hiçbir zaman olmadığını yineleyen Topuz, şöyle devam etti:

"Bu zaten özel bir röportajdı. Bana bir şeyler anlatırdı. Şiirler okuyordu. Bunu saklayacağımı söyledim. O zaman UNESCO'da çalışıyordum. Burada da röportajlar gönderiyordum Cumhuriyet'e ve birkaç dergiye ama bundan hiç söz etmedim. Çünkü o zaman yasaktı Nazım. Bunu bir anı olarak kalması için yaptım. Ticarete dökmedim. Katiyen söz konusu değil. Utanırım ben. Nazım yüzünden 5 para kazanmaya çok sıkılırım. Katiyen aklımdan geçirmedim.”

İLK ETAPTA 2 BİN BASILACAK

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de Hıfzı Topuz'un Nazım Hikmet röportajının önemli olduğunu aktararak, "Ülkemiz için hem Hıfzı Bey hem Nazım Hikmet her ikisi de çok önemli değerler" dedi.

Kaydın çoğaltılmasının ardından belediye tarafından ilgi duyanlara ücretsiz dağıtılacağını söyleyen Akgün, "40 dakikalık bir CD ve Nazım Hikmet'in kendi sesinden, 8 şiiri de kapsıyor. Bu şiirler, halka sunacağımız CD'nin kapağında yazılı olarak da yer alıyor. İlk etapta 2 bin tane bastırıp, çoğaltıyoruz. Şubat ayı sonunda çoğaltılmış olacak" ifadelerine yer verdi.

Sayfa Yükleniyor...