Dağlarca Şiir Ödülü sahiplerini buldu

Beşiktaş Belediye Başkanlığı tarafından, PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteği ile gerçekleştirilen 2. Dağlarca Şiir Ödülü, Adnan Özer ve Cenk Gündoğdu’ya verildi.

ntv.com.tr 13.10.2016 - 17:48

Dağlarca Şiir Ödülü sahiplerini buldu

Arife Kalender, Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen ve Tarık Günersel’den oluşan seçici kurul, 2. Dağlarca Şiir Ödülü’nün Adnan Özer ile Cenk Gündoğdu arasında paylaştırılmasına karar verdi. Adnan Özer “Yol Şarkıları”, Cenk Gündoğdu ise “Harap” adlı kitaplarıyla ödüle değer görüldü.

Ödüller, 15 Ekim Cumartesi günü, saat 18.30’da Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle sahiplerine sunulacak.

Seçici Kurul, bu yılki değerlendirme toplantısından önce şartnameye iki maddenin eklenmesine karar verdi: Ödülün birden fazla şair/yapıt arasında paylaştırılabileceği ve Seçici Kurul’un yarışmaya başvurmayanları da ödül için önerilebileceği…

ÖDÜL GEREKÇELERİ:

Adnan Özer-Yol Şarkıları

Türk şiirinde 1980 kuşağının oluşumunda, farklı şiir görüşleri ve anlayışlarının buluşmasında öncü bir şair olarak atak, yenilikçi ve zenginleştirici bir görev üstlenen Adnan Özer, yerel ve evrensel kültürlerin bireşimini de özgün şiiriyle gerçekleştiriyor. “Yol Şarkıları”nda da insanın kederini ve sevincini buluşturan o ‘şiir neşesi’ni özgürce duyumsatıyor.

Cenk Gündoğdu-Harap

Ele aldığı temayı kavrayış duyarlılığı ve söyleyiş zarafetiyle şiire dönüştüren Cenk Gündoğdu, poetik programını en başından yapmış bir şair tutumuyla beliriyor. “Issız”da olduğu gibi, “Harap” kitabında da insanın temel sorunu olan savaş ve yıkımı, hem bireysel hem toplumsal açılardan eleştirel bir cesaretle sorgulayan şiiri, destansı bir yola ve yoğunluğa işaret ediyor.

İki şair de odağına insanı yerleştirdikleri şiirleriyle, savaş ve göç gibi evrensel temalarıyla, Dağlarca’nın şiir evrenini selamlıyorlar. 

Adnan Özer kimdir?

Liseyi Batman’da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. 1979’dan beri İstanbul’da yayıncılık yapıyor. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin şiir yarışmasında birincilik kazandı. Tekirdağ yöresinin halk söylenceleri, türkü ve tekerlemelerine modern şiir yöntemleriyle yaklaştı. Son dönemlerdeki şiirindeki içerik ve sözlükçeyle, doğu kültürüne, metafiziğe yöneldiği görülüyor. Lorca, Neruda, Paz ve Pesao’nun şiirlerini Türkçeye çevirdi.

Cenk Gündoğdu kimdir?

1976’da Ankara’da doğdu. İşletme ve güzel sanatlar fakültelerinde okudu. KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 2001 yılından beri kurduğu Üç Nokta edebiyat dergisinin editörlüğünü sürdürüyor. Şiir Defteri’nin eşhazırlayıcısıydı (2005- 2014). Aleksandr Sergeyeviç Griboyedov’un Akıldan Bela adlı tiyatro oyunu- nun çevirisini (E. Toprak ile) ve Radyonun İçindekiler adlı oyununu yayımladı (2011). Issız (2012) adlı ilk şiir kitabı ile Arkadaş Zekai Özger ve Metin Altıok Şiir Ödülleri’ne değer görüldü. İkinci şiir kitabı Harap’ı yayımladı (2016).  

Sayfa Yükleniyor...