Dan Brown'ın izinde tarihi yarımada gezisi

Dan Brown'ın İzinde Tarihi Yarımada gezisi, yazarın son kitabı 'Cehennem’e (Inferno) ilham veren mekanlarla birlikte, 23 Ekim ve 30 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.

ntv.com.tr 13.10.2016 - 17:13

Dan Brown'ın izinde tarihi yarımada gezisi

Eserleri büyük ses getiren, uzun süre en çok satanlar listesinde kalan, pek çok dile çevrilen ve sinemaya uyarlanan Amerikalı yazar Dan Brown’ın 2013 tarihli kitabı 'Cehennem' (Inferno) bu ay aynı isimle gösterime girdi. Harvard’da din ikonografisi ve sembol bilimi profesörü olan Robert Langdon’ın ana kahramanı olduğu eserlerin uyarlamasında başrolü Tom Hanks üstleniyor.

Langdon’ın maceraları 2006 yılında Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code) ve 2009’da da Melekler ve Şeytanlar (Angels and Demons) filmleriyle sinemaya uyarlanmıştı. İlk filmin en dikkat çeken mekanı Paris’teki Louvre Müzesi olurken, ikinci filmde Roma ve Vatikan ön plandaydı. Dante’nin ilham verdiği, serinin son kitabı Cehennem’in ana mekanlarıysa Venedik, Floransa ve İstanbul oldu.

GİZEMLİ SEMBOLLER IŞIĞINDA GEZİ

Cehennem’in basıldığı 2013 yılında FEST Travel, kitabın İstanbul’daki rotasına özel bir gezi kurgulamıştı: Dan Brown’ın İzinde Tarihi Yarımada gezisi, filmin gösterime girmesi vesilesiyle ekim ayında iki kez daha gerçekleştirilecek. 23 Ekim ve 30 Ekim Pazar günleri yapılacak bu iki programda, Arkeoloji Müzesi’nden başlayarak adım adım Tarihi Yarımada’yı keşfederken, kitabın ilham kaynaklarından olan, filmde de önemli sahnelere ev sahipliği yapan Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı gibi çok özel mekanları, bir kez de gizemli sembollerin ışığında gezme imkanı doğacak.

Bu iki geziye, Dan Brown’ın İstanbul yolculuğunda kendisine şehri gezdiren ve Cehennem kitabında “Mirsat” karakterine ilham veren uzman rehber Serhan Güngör liderlik edecek.

Sayfa Yükleniyor...