Hapishane dizilerini sevenler için öneri: Escape at Dannemora (Dannemora'dan Kaçış gerçek öykü)

'Esaretin Bedeli' gibi hapishane hayatı ve hapishaneden kaçış türü filmleri sevenler için dizi önerisi: Escape at Dannemora... Dizi gerçek hayatta New York eyaletinin Kanada sınırında bulunan Clinton Islahevi'nde 2015'te yaşanan gerçek bir kaçış öyküsünü anlatıyor. 'Küçük Sibirya' olarak bilinen cezaevinden kaçmayı başaran Richard Matt ve David Sweat'ın öyküsü... NOT: BU HABER SPOİLER İÇERİR (DİZİYİ İZLEMEDEN OKUMAYIN!)

ntv.com.tr 02.01.2019 - 08:37

Hapishane dizilerini sevenler için öneri: Escape at Dannemora (Dannemora'dan Kaçış gerçek öykü)

ABD'nin en iyi korunan cezaevlerinden biri olarak bilinen ve 150 yıllık tarihinde hiç firarın yaşanmadığı Dannemora'daki ünlü Clinton Hapishanesi ve Islahevi'nde 3 yıl önce yaşanan firar olayı bir diziye gerçek hayattan uyarlandı. 

Escape at Dannemora adlı dizi, New York'un 500 km kadar kuzeyinde Kanada sınırı yakınlarında 'Küçük Sibirya' olarak ünlenen Dannemora'da 2015 yılında yaşanan inanılmaz firar olayını heyecanlı bir tarzla anlatıyor.

Clinton Hapisanesi’ndeki mahkumlar Richard Matt ve David Sweat hapisten kaçmayı başarmıştı. Matt ve Seat'ın akıl almaz kaçışı ve cazevinin kadın terzisi Tilly Mitcell ile yaşadığı enteresan cinsel ilişkileri 8 bölümlük nefes kesen bir dizi oldu.

İşte efsane film Esaretin Bedeli'ni hatırlatan Escape at Dannemore hakkında bilmeniz gerekenler: 

2 MAHKUMUN TERZİ KADINLA İLİŞKİSİ

Testere lakaplı mahkum Richard Matt, terzi atölyesinin arzulu şefi Tilly ile dikiş odasında.

Testere lakaplı mahkum Richard Matt, terzi atölyesinin arzulu şefi Tilly ile dikiş odasında.

Komedi filmlerinin ünlü aktörü Ben Stiller'ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği Escape at Dannemore 8 bölüm ve tek sezon olarak çekildi.

Amerikan Showtime imzalı dizi Türkiye'de Digiturk bünyesindenki BeinConnect'ten dijital olarak izlenebiliyor.  Dizide Benicio del Toro, Paul Dano ve Patricia Arquette gibi usta oyuncular rol alıyor. 

Testere lakaplı ressam mahkum Richard Matt'ı deneyimli yıldız Benicio Del Toro, diğer becerikli hükümlü David Sweat ise Paul Dano tarafından canlandırılıyor. Bu kaçısın kamuoyunda ses getirmesinin en önemli nedeni olan ve gerçek hayatta da hapishane terzisi olarak görev yapan Tilly’i ise Patricia Arquette canlandırıyor.

DİKKAT SPOİLER: GERÇEK HAYATTA İKİSİ DE AZILI MAHKUM

Richard Matt (Benicio del Toro)-Tilly (Patricia Arquette)-David Sweat (Paul Dano)

Richard Matt (Benicio del Toro)-Tilly (Patricia Arquette)-David Sweat (Paul Dano)

KAÇIŞ SONRASI ABD'DE İNSAN AVI BAŞLAMIŞTI

Yaşlı bir adamı eziyet edip testere ile kesen ve müebbet cezası alan Richard Matt (48) ile bir şerif yardımcısını öldürmekten 24 yıl ceza alan David Sweat (34) isimli mahkumlar, hücrelerinin duvarını sabırla deldikten sonra binanın kanalizasyon sistemine ulaştı ve sokağa açılan bir boru deliğinden çıkarak kayıplara karışmayı başardı. Terzi atölyesinin şefi Tilly ise bu ikili ile girdiği seks ilişkisi ve kaçmaları için yaptığı işbirliği, dışarıdan getirdiği demir testeresi ile ABD'de o dönem büyük gündem yaratmıştı. Mahkumların kaçışı sonrası 2015 yazında büyük insan avı başlatılmıştı.

diziNİN IMDb NOTU 8.3

Dizi ABD'de çok beğenildi. Şimdiden birçok dalda ödüllere aday oldu bile. Özellikle Oscar ödüllü Patricia Arquette ve Benicio del Toro'nun yeniden zirve yaptığı konusunda Hollywood sinema eleştirmenleri hemfikir. Hapishane hayatı ve firar filmlerini sevenler kaçırmasın.

Ve bir de not: Dizinin IMDb notu da 10 üzerinden 8.3. 

NTV ARŞİVİNDEN KAÇIŞIN GERÇEK HABERİ (2015)

Escape at Dannemora (Dannemora'dan Kaçış) adı ile Bein Connect'de yer alıyor.

Escape at Dannemora (Dannemora'dan Kaçış) adı ile Bein Connect'de yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...