Etnografya Müzesi’ni bir yılda 60 bin kişi ziyaret etti

Isparta Belediyesi Etnografya Müzesi son bir yılda 60 binin üzerinde kişiyi ağırladı.

İHA 06.11.2018 - 16:46 | Son Güncelleme : 06.11.2018 - 16:48

Etnografya Müzesi’ni bir yılda 60 bin kişi ziyaret etti

Isparta Belediyesi’nin Gökçay Kavşağı'na inşa ettiği ve içerisinde halı, kilim başta olmak üzere 3 bin 500’ün üzerinde objeyi barındıran Etnografya Müzesi'ni şehir dışından ziyaretçileri ağırlamaya başladı. Son bir yılda 60 binin üzerinde ziyaretin gerçekleştiği müzenin son konukları arasında Kırklareli’nden şehre gelen misafirler oldu.

Kırklareli’nden, Isparta’ya gelen konuklar Etnografya Müzesini gezerek, tarihi Toros kilimleri, kaybolan Isparta halıları ile çeşitli objeleri inceledi. Gördükleri karşısında hayranlıklarını gizleyemeyen konuklar, böyle bir müzenin kurulmasında emeği geçen başta Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın olmak üzere herkese teşekkür etti.

"ETNOGRAFYA YAKINDA ULUSLARARASI OLACAK"

Etnografya Müzesi'nin Türkiye’nin her yerinden ziyaretçilerini ağırladığını söyleyen Günaydın, “Bu müze için Kırklareli, Van, Bitlis’ten geliniyor. Ankara, İstanbul’u zaten saymıyorum. Sebebi şu: Bu müzemizde Toros kilimleri var. 3 bin 500’e yakın kilim, halı ve objelerimiz var. Toros kilimlerindeki bazı desenler Sümerler’deki kazılarda bile çıktığı görünüyor. Sümerler Mezopotamya’da yaşarken o günden kazılardaki çıkan motiflerin bir kısmı burada var. Toros’un en zirvelerinde bu motifler görülebiliyor. Müzemiz ulusal düzeye geçti, zamanla uluslararası da olacağı ortaya çıkmıştır. Bu müzemize ek olarak Ergenekon Müzemizin inşaatı da devam ediyor. Bu müzemizde de büyük tarihi ve Türk milletinin temsilciği ortaya çıksın istiyoruz. 3 yıldan bu yana içine konacak objelerin çalışılmasına devam ediliyor” dedi.

Sayfa Yükleniyor...