Fatih Akın, In The Fade (Paramparça) ile Altın Küre ödülü kazandı (Oscar'a aday olabildi mi?)

75. Altın Küre Ödül Töreni'nde En İyi Yabancı Film ödülünü kazananan Fatih Akın'ın In The Fade (Paramparça) fimi aynı kategoride Oscar'a aday listesinde yer almadı.

Haberler 08.01.2018 - 09:43 | Son Güncelleme : 24.01.2018 - 15:08

Fatih Akın, In The Fade (Paramparça) ile Altın Küre ödülü kazandı (Oscar'a aday olabildi mi?)

Almanya'dan Fatih Akın'ın Aus dem Nichts (In The Fade / Paramparça) isimli filmi, 75. Altın Küre Ödülleri'nden Yabancı Dilde En İyi Film ödülü almıştı.

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar'ına aday olması beklenen Akın'ın filmi açıklanan listeye göre Oscar'a aday olamadı. 

Dünya prömiyeri 26 Mayıs'ta Cannes Film Festivali'nde yapılan Paramparça, başrol oyuncusu Diane Kruger'e festivalin en iyi kadın oyuncusu ödülünü kazandırmıştı.

PARAMPARÇA'NIN KONUSU

Film, Almanya'da 8'i Türk 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi ekseninde son yıllara damgasını vuran skandaldan izler taşıyor.

KENDİ ADALETİNİ SAĞLAMAK İÇİN YOLLARA DÜŞÜYOR

Kocasıyla çocuğunu Hamburg’daki bir terörist saldırıda kaybeden Katja, hakkını aramak için mahkemeye başvurur. Fakat mahkeme zanlılardan yana tavır koyar. Karar karşısında öfkeye kapılan Katja, kendi adaletini sağlamak adına yollara düşer. Fatih Akın'ın yazıp yönettiği filmin başrollerinde Diane Kruger, Numan Acar ve Ulrich Tukur yer alıyor

PARAMPARÇA FRAGMANI - İZLE

FATİH AKIN KİMDİR? 

Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın, 25 Ağustos 1973’de Hamburg-Almanya’da Sürmene asıllı Karadenizli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 2000 yılında Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Görsel İletişim Bölümü'nden mezun oldu. Eğitimi sırasında Wüste Film şirketiyle çalışmaya başladı.

Diane Kruger'dan Fatih Akın'a tebrik öpücüğü

Diane Kruger'dan Fatih Akın'a tebrik öpücüğü

1995 yılında ise ilk kısa filmi –Du bist es!'i (Sensin!) yönetti ve Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde izleyici ödülü aldı. “Getürkt” adlı ikinci kısa filmi de pek çok ödüle layık görüldü. 1998 yılında ise ilk uzun metraj denemesi olan Kurz und Schmerzlos'u (Kısa ve Acısız) çekti.

Başrollerinde Moritz Bleibtreu ve Chritiane Paul'un yer aldığı diğer bir uzun metrajlı filmi Im Juli (Temmuz'da) de pek çok ödül kazandı ve Akın, ardından diğerlerine göre büyük bütçeli bir film olan ve bir aşk hikayesi ile göçmen kültürünü anlattığı Solino'yu çekti.

ALTIN AYI KAZANDI

Başarılı yönetmen başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel'in yer aldığı Duvara Karşı (Gegen Die Wand) isimli filmi ile Metin Erksan'ın Susuz Yaz'ından 40 yıl sonra Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen oldu. Bu filmle Akın, dünya çapında ün kazandı ve takdir gördü. Fatih Akın için bir dönüm noktası olan film, dünya çapında toplam 23 ödüle layık görüldü.

Fatih Akin, Meltem Cumbul, Güven Kiraç, Dieter Kosslick, Birol Ünel, ve Sibel Kekilli / 2004

Fatih Akin, Meltem Cumbul, Güven Kiraç, Dieter Kosslick, Birol Ünel, ve Sibel Kekilli / 2004

İSTANBUL BELGESELİ

2005’te aşık olduğu şehir olarak tanımladığı İstanbul'un zıtlıklarını ve renkliliğini müzik ekseninde ele alan Fatih Akın, "İstanbul Hatırası - Köprüyü Geçmek (2005,Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul) ismini verdiği belgeselinde Orhan Gencebay’dan Mercan Dede’ye, Sezen Aksu’dan Duman’a kadar birbirinden oldukça farklı müzisyenler eşliğinde İstanbul’u anlattı.

60. CANNES FİLM FESTİVALİ'NDE EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜ

2005 yılında Cannes Film Festivali'nde Salma Hayek, Javier Bardem ve Emir Kusturica ile birlikte jüride yer aldı. 2007 tarihli "Yaşamın Kıyısında" filmi Almanya tarafından, ülkeyi yabancı dilde en iyi film dalında temsil etmek üzere 80. Akademi Ödüllerine gönderildi. Ayrıca 60. Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo dalında ödüle layık görüldüğü gibi başrol oynayan Nurgül Yeşilçay’a da ödül ve başarı getirdi.

2009 yılında yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını üstlendiği Soul Kitchen filmini çekti. Film 66. Venedik Film Festivalinde jüri özel ödülünü aldı. Son yıllarda ise Cennetteki Çöplük, Kesik, Elveda Berlin adında filmlere imza attı.

FATİH AKIN'IN FİLMLERİ

1998 Bavaria Film Ödülleri – En İyi Genç Yönetmen (Kısa ve Acısız)
1998 Locarno Film Festivali – Bronz Leopar (Kısa ve Acısız)
2004 Berlin Film Festivali – Altın Ayı (Duvara Karşı)
2004 Avrupa Film Ödülleri – En İyi Film, İzleyici Ödülü (Duvara Karşı)
2007 Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yönetmen (Yaşamın Kıyısında)
2007 Bavaria Film Ödülleri – En İyi Yönetmen (Yaşamın Kıyısında)
2007 Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Avrupa Sineması LUX Ödülü (Yaşamın Kıyısında)
2007 Cannes Film Festivali – En İyi Senaryo Yaşamın Kıyısında
2014 – Douglas-Sirk Ödülü

EN İYİ YABANCI FİLM ÖDÜLÜ FATİH AKIN'A - İZLE

Sayfa Yükleniyor...