Şefika Kutluer
Şefika Kutluer

Dünyaca ünlü flüt sanatçımız Şefika Kutluer, bu kez eğitim yararına sahneye çıkacak. Unicef’in İyi Niyet Elçisi de olan ve sosyal sorumluluk projelerine destek vermeye devam eden Kutluer, yine bir ‘eğitime katkı’ projesine imza atacak. Ünlü sanatçı, Türkiye’de bir buçuk asrı geride bırakan Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji ve Tarsus Amerikan Koleji ile Özel SEV Lisesi’nin bağlı olduğu Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın (SEV) burs fonu yararına vereceği konserde, sihirli flütüyle İstanbul’u büyüleyecek. Konserin biletleri Biletix ve Zorlu PSM gişelerinden satın alınabilecek. 

SİHİRLİ FLÜTLE TANGO ESİNTİSİ 

'Flütün Prima Donnası' olarak anılan Kutluer’in dünya piyasasındaki en sevilen CD’lerinden olan ve sevilen tango melodilerinin senfoni orkestrası eşliğinde dünyada ilk defa flüt ile seslendirildiği 'Tango goes symphony' CD’sindeki eserler, Kutluer’in flütü ile İstanbullu sanatseverlere ulaşacak.

Çek Cumhuriyeti’nden gelecek olan “Virtuosi di Praga” (Prag Virtüözleri) Orkestrası eşliğinde verilecek konserin şefi, tango aranjelerini de yapmış olan Peter Breiner olacak. Breiner’in piyano da çalacağı konserde; Astor Piazzola, Rodriguez ve Canaro gibi ünlü bestecilerin La Cumparsita, Libertango, Milonga ve Adios Nonino gibi klasikleşen tangoları seslendirilecek.

Konserde, ayrıca, Amerika’da yaşayan Meksikalı besteci Jose Elizondo’nun Kutluer için bestelediği 'Şefikas's Menuetto' isimli eseri ile “Autumn in Buenos Aires” isimli tangosu da seslendirilecek. Her iki eser de Kutluer’in ikinci Latin çalışması olan ve bu sene dünya piyasasındaki 17. CD’si olarak yayınlanan 'Latin Romance' CD’sinde yer almakta. 

SENFONİ VE TANGO BULUŞMASI 

'Tango goes symphony'; tango gibi halkın çok severek dinlediği popülerleşmiş eserleri klasik müzikle buluşturmak, bu eserleri senfonik orkestra eşliğinde, flüt için aranje ederek klasik müzik dinleyici kitlesini arttırmak ve bu önemli tangoları da klasikleştirerek ölümsüzleştirmek düşüncesi ile yaratıldı.

Şefika Kutluer ve uzun yıllardır birlikte projeler gerçekleştirdiği aranjör Peter Breiner; titizlikle seçtikleri tangoları klasik formda aranje ederek Razumovsky orkestrası eşliğinde kaydettiler. Uzun ve özverili çalışmaları sonucunda, “Tango Goes Symphony” adlı CD yaratılmış oldu. Tango Goes Symphony, yayınlandığı günden itibaren, başta Japonya ve Amerika olmak üzere bütün dünyada satış sıralamalarında hep üst seviyelerde bulunmaktadır. 

Bugüne kadar 150’nin üzerinde CD kaydı gerçekleştiren ve birçok film müziğine de imza atan Peter Breiner’ın “Beatles Go Baroque” CD’si satış rekorları kırıyor.