Sergiye ilişkin yapılan açıklamada bulunan Abdi İbrahim Otsuka Genel Müdürü Dr. Tuna Yavuz, "Görmezden Gelmeyelim" projesiyle günlük hayatta önlerinden geçip fark edilmeyen şizofreni hastalarını görünür hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Şizofreni hastaları ve ailelerinin yaşadıkları sıkıntıları öne çıkarmak için projeye destek verdiklerini belirten Yavuz, "Şizofreni hastalarının hayata dahil olması açısından ülkemizde çok ciddi sıkıntılar var. Projenin asıl amacı insanların hastalığa karşı olan önyargısını kırmak" dedi.

Tuna Yavuz, misyonlarının hastalığın ve hastalıkla ilgili kişilerin sorunlarını görünür hale getirmek olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye'de hastalar bile şizofreni hastası olduğunu saklar. Sıkıntı yaşamamak için bu insanlar evlerinde kapalı kalıyorlar. Projenin şizofreniyi anlamamızda ya da hastaların sıkıntılarına bakış açımızda farklılık yaratacağını umuyorum" diye konuştu.

Serginin 15 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıktığını kaydeden Yavuz, şöyle konuştu:

"Görmezden Gelmeyelim projesinin ikinci aktivitesi olan bu serginin hazırlık sürecinde en başta psikiyatrist danışmanlarla oturup, sergi formatını hazırladık. İlk aktivitemizde bir görsel sanatçıyla çalışmıştık. Sonrasında hastaların sorunlarını fark ettirici etkinliklerle projeye devam edeceğiz."

Şizofreni hastalığını tarihsel bir çerçevede anlatan sergi, 25 Ekim'e kadar Harbiye Askeri Müze'de, 05-15 Kasım tarihleri arasında ise Ankara Cer Modern'de ziyarete açık olacak.