Haluk Tolga İlhan'dan yeni albüm

Yeni albümü “Dara Duran” ile dinleyicilerin karşısına çıkan opera sanatçısı Haluk Tolga İlhan, ünlü ozanların türkülerine yer verdiği son çalışmasını “vicdan muhasebesi” olarak nitelendiriyor.

ntv.com.tr 17.04.2017 - 11:39 | Son Güncelleme : 05.05.2017 - 13:56

Haluk Tolga İlhan'dan yeni albüm

Ervah-ı Ezelde” isimli albümle gönülleri fetheden opera sanatçısı Haluk Tolga İlhan, “Çerağ-ı Aşk” ve “Hançere” çalışmalarının ardından “Dara Duran” isimli yeni albümüyle iki yıl sonra müzikseverlere yeniden “merhaba” diyor.

İlhan'ın yeni albümü bugün itibarıyla müzik marketlerde yerini aldı.

Dara Duran’ın bir “vicdan muhabesi” olarak tanımlandığı albümün kitapçığında, Pir Sultan Abdal’dan alıntı yapılarak aşağıdaki ifadelere yer veriliyor.

“İnsanla ve kendisiyle olan büyük hesaplaşmayı bu dünyada tamamlayanların anlatısında yer arıyoruz kendimize. Dâra durup vicdanımıza soruyoruz:

Ben dervişim dersin dava kılarsın
Hakk’ı zikretmeye dilin var mıdır
Kendini gör, elde sen ne ararsın
Hâlâ hâl etmeğe hâlin var mıdır.”

Albüm kapağında bulunan kırmızı renkli hırka çizimi de, adeta geçmiş mirasın günümüze taşınarak canlılığını korumaya devam ettiğini gösteriyor.

Yüzyılların birikimi olan bu ağır yükü taşımanın zorluğu ise Ali Ekber Çiçek’in ezgisinde şöyle anlatılır: “Bu dervişlik bir dilektir/Bilene büyük devlettir/ Yensiz yakasız gömlektir/Giyemezsin demedim mi?”

Abdal Haluk Tolga İlhan, yeni albümünde önceki çalışmalarında da yer alan komalı gitar altyapısını koruyarak, santur ve kemanın renkli tınılarını kendine özgü söyleyiş biçimi ile bir araya getirmeye devam ediyor.

Tenor olarak güçlü bir sese sahip olan İlhan, yeni albümünde gösterişten uzak, daha yalın bir söyleyiş tarzını tercih ediyor.

Albümde Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Mahzuni Şerif, Ali Ekber Çiçek, Davut Sulari ve Ekrem Yeşilada gibi ozanların türküleri yer alıyor.

“Dara Duran” albümünde “Bugün Bayram Günü Derler”, “Şu Yalan Dünyaya Geldim Geleli”, “Güzel Seni Çok Özledim”, “Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başıma” ve “Yüce Dağ Başında Yanar Bir Işık” gibi türkü severlerin aşina olduğu eserler dikkat çekiyor.

Ada Stüdyoları’nda kayıtları tamamlanan albümün tonmaisterliğini Özgür Özkan Mete üstlenirken, mix ve mastering ise İhsan Apça imzası taşıyor.

HALUK TOLGA İLHAN KİMDİR?

Ankara’da dünyaya gelen Haluk Tolga İlhan, Bilkent Üniversitesi Opera-Şan Bölümü’nden mezun oldu.

1992 yılından itibaren Ankara Develet Opera ve Balesi’nde görev almaya başlayan İlhan, halen İstanbul’da opera sanatçısı olarak görevine devam ediyor.

“Sihirli Flüt”, “Figaro'nun Düğünü”, “Yarasa”, “Saraydan Kız Kaçırma” ve “Şen Dul” gibi birçok opera eserinde görev alan İlhan, ABD’de gerçekleştirilen "Opera Reading Club of Hollywood” yarışmasında “En İyi Tenor” ödülüne layık görüldü.

Kendisi gibi bir opera sanatçısı olan Ruhi Su’dan etkilenen Haluk Tolga İlhan, türküleri kendine özgü yorumuyla seslendiriyor.

“Dönen Dönsün Ben Dönmezem Yolumdan” isimli ilk albümüyle yolculuğa başlayan İlhan, “Abdal” isimli grup ile çalışmalarına devam etmiştir.

Abdal'ın solisti ve kurucularından biri olan Haluk Tolga İlhan'ın seslendirdiği “Ervah-ı Ezelde”, geniş kitleler tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

İlhan, ardından “Çerağ-ı Aşk” ve “Hançere” isimli solo albümlerini dinleyicilerin beğenisine sundu.

Türkiye ve Avrupa’da konserler veren Haluk Tolga İlhan, opera sanatçılığının yanı sıra şan eğitimi de vermektedir.

Sayfa Yükleniyor...