İngiltere Çinli muhalif sanatçıya talep ettiği vizeyi vermedi

İngiltere, Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei'in 6 aylık vize talebini, başvuru formunda yalan beyanda bulunduğu gerekçesiyle reddetti.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.07.2015 - 16:17

İngiltere Çinli muhalif sanatçıya talep ettiği vizeyi vermedi

BBC'nin haberine göre, muhalif sanatçı Ai Weiwei, paylaşım ağı Instagram’da İngiltere’ye girişinin kısıtlandığını belirten mektubun fotoğrafını yayınladı.

İngiltere'nin Pekin Büyükelçiliği'nden Ai Weiwei'e gönderilen mektupta, muhalif sanatçının Çin'de bir süre "adli hüküm giydiğini beyan etmemesinin sorun yarattığı” ifade edildi. Mektupta, iş amaçlı ziyaret kurallarına uymadığı gerekçesiyle Çinli sanatçının İngiltere’ye girişinin sadece planladığı seyahat tarihiyle kısıtlandığı ve 20 günlük vize verildiği kaydedildi.

Çinli sanatçı aldığı vizenin fotoğrafını da Instagram hesabından paylaştı.
Çinli sanatçı aldığı vizenin fotoğrafını da Instagram hesabından paylaştı.

Bu örneğin bir istisna olduğu ve ileride yapılacak herhangi bir başvuruda sanatçının tüm bilgilerini doğru olarak teslim etmesi gerektiği belirtilen mektupta, bu kurallara uymadığı takdirde sanatçının 10 yıl İngiltere'ye giriş yasağıyla karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapıldı.

Ai Weiwei, bir diğer Instagram paylaşımında ise "herhangi bir konuyla suçlanmadığını ve hüküm giymediğini" açıkladı. İngiltere Vize ve Göç İdaresi ve İngiltere'nin Pekin Büyükelçiliği ile yaptığı çok sayıda telefon görüşmesinde konuya açıklık getirmeye çalıştığını aktaran Ai, görevlilerin kaynaklarının doğruluğunda ısrarcı olduklarını ve hükmün yanlış olduğunu kabul etmediklerini yazdı.

Ai’a Londra'daki sergisinin açılışına katılması için 20 günlük vize verildi fakat bu, Kraliyet Sanat Akademisi’nde açılacak ve 15 Eylül’de basın özel gösterimi olan kişisel sergisinin hazırlıklarını yönetemeyeceği anlamına geliyor.

Çin'de 2011 yılında 81 gün gözaltında tutulan Ai Weiwei, herhangi bir konuyla itham edilmemişti. Sonrasında ünlü sanatçının tasarım firmasının 2,4 milyon dolarlık vergi borcu bulunduğu açıklanmıştı. Ai Weiwei, bununla ilgili hukuki yollara başvurmuş ancak açtığı davalardan sonuç elde edememişti. Vergi borcunun, Pekin yönetimini açıkça eleştiren sanatçıya ceza olarak çıkarıldığı iddia edilmişti.

2008 Pekin Olimpiyatları için inşa edilen Pekin Ulusal Stadyumu'nun sanat danışmanlığı yapan Ai Weiwei'in sergisi, ABD'nin San Francisco şehrinde bulunan ve müzeye çevrilen Alcatraz hapishanesinde açılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...