"İstanbul Nefes Alıyor" sergisi

Sanat direktörlüğünü Serkan Çağrı'nın üstlendiği 4. Uluslararası Klarnet Festivali, "İstanbul Nefes Alıyor" isimli serginin açılışıyla başladı. Sergi sanatseverler tarafından ilgi gördü.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.09.2015 - 09:34

"İstanbul Nefes Alıyor" sergisi

Beyoğlu Belediyesi Galerisi'nde gerçekleştirilen sergide, Bedri Karayağmurlar, Celalettin Tandoğu, Erol Deneç, Erol Yıldır, Feridun Işıman, Hasip Pektaş, Mehmet Ali Doğan, Orhan Cebrailoğlu, Sinan Yasdıman ve Şaban Tuncer ile Karadağ'dan Ethem Baymak, Macaristan'dan Julia David, Bulgaristan'dan Kamber Kamber, Mısır'dan Rehab Haron, ve Azerbaycan'dan Teymur Ağalıoğlu'nun eserleri yer alıyor.

Serginin küratörlüğünü gerçekleştiren ressam Şaban Tuncer, renklerle sesi buluşturmak amacıyla karma sergi düzenlediklerini belirterek,"Festivalin açılışını resim sergimizle yapıyoruz. Altı ülkeden sanatçıların katıldığı uIuslarası bir sergi oldu. Gelecek yıllarda bunu daha çok arttıracağız. Ressamların hepsi kendi alanında söz sahibi olan sanatçılar. Onları bir araya getirmek kolay olmadı ama başardık. Güzel, nitelikli bir sergi olduğuna inanıyorum" dedi.

ÇAĞRI: "İNSANLARIN DUYGULARINA TERCÜMAN OLMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Aynı zamanda klarnet virtüözü olan Serkan Çağrı ise güzel sanatların bir çok dalını aynı nefes altında toplamaya çalıştıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Güzel sanatlarda, resim ve heykelin yanı sıra sayamayacağımız kadar çok sanat dalı bütünlük içinde birbirini destekliyor. Resim göze, müzik kulağa hitap ediyor. Yani işitsel ve görsel tüm sanatsal faaliyetler, insanların duygularını tamir eden, doyuran, estetik duygularını ve düşünce ufkunu genişleten önemli unsurlar. Klarnet Festivali boyunca, güzel sanatların bir çok dalını aynı nefes altında toplamaya çalışıyoruz."

Çağrı, bu sene yaşanan üzücü olayların etkisi altında olduklarını söyleyerek, "Sanatsal olarak da insanların duygularına tercüman olmaya çalışıyoruz. Bu tercüman olma işini sadece biz yapmadık. Yüzyıllarca yapıldı. Topraklarımızda insanların duygularına tercüman olacak çok türkü yakıldı. Dolayısıyla müzik de insanların aynı duygular altında toparlanmasına, aynı şeyleri düşünmesine birbirlerine sıkı sıkı bağlanmasına sebep olur" dedi.

Görsel ve işitsel sunumu bir bütünlük içerisinde bulundurmayı önemseyen festival, 20 Eylül'e kadar devam edecek.

Sergi, 13 Eylül'de sona erecek.

Sayfa Yükleniyor...