Konser öncesi açıklama yapan grup üyesi Örvar Smarason, 1997'de İzlanda'da 2 kişiyle kurulan ve bugün 5 kişiyle yola devam eden grupta, teknolojinin de desteğiyle elektronik müzik yaptıklarını aktardı. 

Smarason, müziklerinde kendilerine has teknikleriyle, elektronik ses ve efektleri, yumuşak vokaller ve geleneksel enstrümanlarla harmanladıklarını söyledi. 

Sahnede, farklı enstrümanlar ve aletler kullanarak deneysel müzik yaptıklarını anlatan Smarason, "Bugüne kadar 6 albüm yaptık, 20'den fazla kez de başka albüm çalışmaları için iş birliğinde bulunduk. Tarif etmesi zor olsa da çok farklı tarzlarda, farklı müzikler yapıyoruz" dedi. 

Smarason, bir film festivalinde sahne almak üzere ilk kez 6 yıl önce İstanbul'a geldiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

"İlk gelişimizde sadece bir gece geçirmiş ve geri dönmüştük. Ancak ondan sonra birkaç kez daha İstanbul'a geldik. İstanbul hem çok güzel hem çok çılgın. Biz çok küçük bir kasabadan geliyoruz. Çok fazla insan var. Bizim için burası farklı bir dünya gibi." 

İstanbul'da özellikle yemeklerden çok etkilendiklerine vurgu yapan Smarason, "Sokak yemeklerini, balık ekmeği, midyeyi çok beğeniyoruz. Ayrıca yemek yapmayı da çok seven bir grubuz. Bu nedenle geldiğimizde, nar ekşisi gibi buraya özel sosları almadan gitmiyoruz" diye konuştu. 

Konserde, Smarason ile grup üyeleri Gunnar Örn Tynes, Robert Reynisson, Gyda Valtysdottir ve Samuli Kosminen, beğenilen parçalarını yorumladı.