Çok ses getiren “Masal Terapi” kitabının ardından ikinci kitabı “Masallarla Yola Çık”la okurseverlerle buluşan Liberman, bir sanat terapistinin neler yaptığını anlatarak sohbete başladı. Liberman, “Her türlü sanat iyileştirir. Sanat terapistleri, sanatın bu yönüyle ilgilenen insanlardır. Bu mesleği sanattan ayrı bir dal olarak düşünmemek gerek” dedi.

"MASALLAR ANLATILAN BİR KOMÜNDE BÜYÜDÜM”

Paris’te ateş başında masallar anlatılan bir komünde büyüdüğünü belirten Liberman, Paris Konservatuarı’nda “Masal anlatıcılığı” eğitimi aldığını söyledi. Liberman, “İnsanlar ‘Masal anlatmak bir sanat mı?’ diye soruyorlar. Çünkü halk sanatları köyde eğitim görmemiş insanlar tarafından yapıldığı için sanattan sayılmıyor” dedi.

70’li yıllarda ailesinin şehir hayatını bırakarak köy hayatına döndüğünü anlatan Liberman, annesinin ateş başında dokumacılık, babasının ise kök boyacılık yaptığından bahsetti.

“MASALLAR DAHA CESUR OLMAMIZI SAĞLIYOR”

İlk kitabı “Masal Terapisi”nin ardından 13 Ekim’de ikinci kitabı “Masallarla Yola Çık”ı yayınlayan Liberman, masalların bize nasıl yol gösterdiğini anlattı. Liberman, “Çoğu kararımızı mantıkla vermeye çalışıyoruz ve daha planlı düşünüyoruz. Aslında duygusal varlıklar olduğumuz için bizim karar verme mekanizmamız sadece zihinden ibaret değil. Masallar bizim kalbimize hitap ediyor. Önemli kararlarımız aslında kalpten geliyor ve masalları okudukça bize farklı yollar gösteriyor. Hayatta her şeyin mümkün olduğunu ve daha cesur olmamızı sağlıyor. Yani masalları takip etmek büyük düşünmemize yol açıyor” dedi.

“OKURLARI 40 HAFTALIK BİR SERÜVEN BEKLİYOR”

Liberman “Masallarla Yola Çık”la ilgili, “Kitap; hayalbazlar, oyunbazlar ve yolcular için 40 haftalık bir serüveni anlatıyor. Bu 40 haftalık yolculuğun belli bir güzergâhı var. Okurlar ormanı, dağı, çölü ve denizi 40 masalla aşacak, masalların büyülü dünyasında ‘bilinenin içindeki bilinmeyen’i görecek, hayal ettikleri hayata doğru dönüştürücü adımlar atacaklar. Bu tılsımlı yolculukta masallar onlara rehberlik edecek”dedi.

“MASALLARA EN ÇOK YETİŞKİNLER İLGİ GÖSTERİYOR!”

Türkiye’de masal anlatıcılığının yeniden canlanmasına katkıda bulunan Liberman, İstanbul’da düzenli olarak masal anlatma geceleri düzenlediğini ve masal anlatıcısı olmak isteyenler için eğitimler verdiğini söyledi. Liberman ayrıca masal gecelerinin en çok yetişkinler tarafından ilgi gördüğünü de sözlerine ekledi.

Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri, ntvradyo.com.tr’de.