İclal Aydın: Kitabım belki bir gün film olur...

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”; oyuncu, yazar, gazeteci ve sunucu İclal Aydın’ı konuk etti. Aydın, NTV Radyo dinleyicilerine “Unutursun” isimli yeni kitabından bahsetti.

Haberler 01.03.2017 - 11:16

İclal Aydın: Kitabım belki bir gün film olur...

"UNUTURSUN" BİR ALZHEIMER HİKAYESİ DEĞİL

“Bir Cihan Nefes”ten üç yıl sonra çıkarttığı “Unutursun” isimli devam romanında, “Yaşar” karakterinin annesinden izler taşıdığını söyledi. Annesinin hayatını etkileyen bazı siyasi olayların da kitapta yer aldığını belirten Aydın, “Annem Ankara’da hayatını geçirmiş bir Cumhuriyet çocuğuydu” dedi. Aydın, kitabının bir Alzheimer hikayesi olmadığının altını çizerken annesinin unutuşu karşısında evlat olarak yaşadığı değişimi dinleyicilerle paylaştı. “Çok otoriter bir kadındı annem. Hayatı boyunca siyasi düşüncelerinden ödün vermeyen bir kadındı. Kuralları dışında yaşayanları katiyen kabul etmezdi. Sonra bir gün geldi, annem her şeyi ve hepsini unuttu. Bir sabah bizi tanımadı” diyen İclal Aydın, bir evlat olarak bunun çok üzücü bir şey olduğunu belirtti.

"KİTAP YAZARKEN UZAKLAŞMAK GEREKİYOR"

Günlük hayatın kitap yazmaya pek izin vermediğini söyleyen Aydın, “Mesela tam yazıyorum, çok etkileniyorum, çalışma odasının kapısı çalıyor ve kızım ‘Anne, akşama ne yiyeceğiz?’ diye soruyor. Dolayısıyla ilk toparlama safhasında üç ila beş hafta arasında evden uzaklaşıyorum” dedi.

"MART SONU ALBÜM GELİYOR" 

“Unutursun”da Türk Sanat Müziği’nin çok hakim olduğunu söyleyen Aydın, “Benim bildiğim Türkiye’de ilk kez bir kitabın soundtrack’i olacak” diyerek albümün Mart sonunda dinleyiciyle buluşacağının müjdesini verdi. Aydın, şarkıların sürpriz isimler tarafından okunacağını belirtirken kendisinin de aralarda şiirsel metinlerle eşlik edeceğini anlattı.

"KİTABIM BELKİ BİR GÜN FİLM OLUR..." 

Kitabını yazarken Sadri Alışık ve Emel Sayın’dan ilham aldığını itiraf eden İclal Aydın, “Sadri Alışık’ın son halleri hep gözümün önünde. ‘Keşke yaşasaydı ve Gavras Bey’i o oynasaydı’ demişimdir. Emel Sayın da zarifliği, güzelliğiyle Lemide Hanım... Kitabım bir gün film olursa belki Emel Sayın oynar” diyerek sohbeti noktaladı.

Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri, ntvradyo.com.tr’de.

Sayfa Yükleniyor...