Selahattin Genli, kolları olmadan 7 bin maket ev yaptı

Çocukluğunda elektrik akımına kapılarak 2 kolunu ve bir bacağını kaybeden Selahattin Genli, kollarının ucuna yaptırdığı özel aparatları kullanarak imal ettiği maket evleri dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilemek istiyor.

16.11.2016 - 11:58

Selahattin Genli, kolları olmadan 7 bin maket ev yaptı

Elektrik tesisatı döşerken elektrik akımına kapılan Genli, 1974 yılında 13 yaşındayken 2 elini ve bir bacağını kaybetti.

Sonraki süreçte hayattan kopmayan Genli, yaptırdığı özel aparatlarla bateri çalıp, ahşaptan maket evler üreterek yaşamını sürdürüyor. Genli, yaptığı maket evleri sergilemek için birçok şehirde sergi açan Genli, eserlerini artık dünyanın çeşitli ülkelerinde insanların beğenisine sunmak istiyor.

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde evinin çatısında kurduğu 5 metrekarelik atölyesinde maket evler yapan 55 yaşındaki Genli, geçirdiği kaza sonrası hayatı sevmeyi bırakmadığını ifade ederek, bu nedenle elindeki imkanlarla mutlu olmayı tercih ettiğini kaydetti.

Genli, gençlik yıllarında bateri çalmayı öğrendiğini ve 25 yıl bu işle uğraştığını dile getirerek, "Müzisyenlik yorucu bir iş. Maket ev yapmak da yorucu ama ben bu işte karar kıldım. 1986'da maket ev yapmaya başladım. Hem bateri çalıp hem de maket ev yapıyordum. Müzikten ayrı kalan vaktimi boş durmama adına önce kartondan şablon yapmaya başladım. Sonra maket ev yapmaya döndüm. Şu anda ortalama 8-15 günde bir maket ev yapabiliyorum." şeklinde konuştu.

KOLLARI OLMADAN 7 BİN MAKET EV YAPTI - İZLE

"KENDİ KENDİMİN KAHRAMANIYIM" 

Kendi topladığı ürünleri kullanarak maket ev yaptığını anlatan Genli, evlerinin simetrik değil doğaçlama olduğunu bildirdi. Genli şöyle konuştu: "Takıldığım şeyler de olsa bunları aşmaya çalışıyorum. Daha gözümde canlandırdığım ev şeklini yapamadım. 25 yıldır yapamadım, bulamadım. Evde olması gereken ne var onları makette bulunmasını istiyorum. Buna göre yapıyorum. Yüreğimdeki şekli yansıtmaya çalışıyorum. Kendi kendimin kahramanıyım. Yaptığım işi insanlara gösterme çabasındayım. Yaptığım maket evlerle yarışmalarda 8 ödül aldım. Bu benim için yeterli değil. 25 yılda yaklaşık 7 bin ürün yaptım. Bunun hepsi ev değil, kaşıklık, anahtarlık ve çeşitli objeler yaptım. Arşivimde 3 bin 500 maket evim var. Sergiye gelen bazı insanlar 'Bunlar Çin'den mi geldi?' diyor. Bunları benim yaptığıma inanamıyorlar."

"YURT DIŞINA AÇILMAK İSTİYORUM"

Antalya, Bursa, İzmir ve Kocaeli'de sergiler açtığını ancak bunlar yeterli görmediğini ifade eden Genli, "Artık dışarı açılmak istiyorum. Türkiye'deki engelli insanların çok şeyler yapabildiğini dünya çapında göstermek istiyorum. Bugün Avrupa kanalları çekimler yapıyorlar. Türk insanı daha güzel işler yapıyor bunu sergilemek istiyorum. 2 eli olmayan bir insanın sıfırdan bunları el emeğiyle ağaçları işleyerek böyle eserler yaptığını dünyaya duyurmak istiyorum. Desteğe ihtiyacım var. Gerekli destek olursa hedeflerimi gerçekleştirebileceğim." diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...