Dünyanın önde gelen gitar virtüözlerinden biri kabul edilen flamenko sanatçısı ve besteci Victor Monge Serranito, konserlerine 50 yıllık gitarıyla çıkıyor.

Uniq İstanbul Tamirhane'de konser veren Serrenito, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 yaşındayken, babasının gitarıyla kendi kendine çalışarak, gitar çalmayı öğrendiğini ifade etti.

Başarılı sanatçı Serranito, babasının çok az gitar çalabildiğine dikkati çekerek, "Ben çocuk yaşta başladım. Ünlü gitaristleri taklit ediyordum ama daha o zaman, çaldığım şarkılara kendimden bir şeyler katıyor, hatta şarkıları çalarken farkında olmadan yeni besteler yapıyordum. 12 yaşında profesyonel olarak gitar çalmaya başladım. Abim ve bir arkadaşımla, 'Los Serranos' isimli 3 kişilik bir grup kurduk. Ben içlerinde en küçüğü olduğum için lakabım, İspanyolca'da daha küçük anlamına gelen 'Serranito' oldu" dedi.

Müzik kariyerinde 60 yılı geride bırakan 73 yaşındaki ünlü sanatçı, sahnede kullandığı 50 yıllık gitarın, İspanyol gitar üreticisi Ramirez tarafından kendisi için özel üretildiğinin altını çizerek, "Ramirez bunu benim için yaptı ve sadece benim kullanmam için hediye etti. Gitarımı yapan kişi vefat etti. Bu gitarımı 1965'te hediye etmişlerdi, kullanıyorum hala. Bunun dışında, yine her biri birbirinden özel 11 gitarım daha var" ifadelerini kullandı.

"Harbiye Açıkhava Sahnesi'ndeki konserimi unutamıyorum"

Türkiye'ye 8-9 kez konser için geldiğini vurgulayan Serranito, sanat hayatı boyunca gerçekleştirdiği en unutulmaz konsere ilişkin de şu bilgileri verdi:

"En mükemmel konserimi, İstanbul'da verdim. Bunu her yerde de dile getiriyorum. Tam tarihini hatırlayamıyorum ama 1990'ların başındaydı. Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde verdiğim konser. Hikayesi çok güzel. Konser başladığında hafif hafif yağmur yağıyordu. Tam o sırada elektrik gitti. Dolayısıyla ses sistemi ve tüm ışıklar gitti. Ne yapacağımızı bilmiyorduk. Sahnenin iyice önüne doğru gittim ve şarkıları çalmaya başladım. Bütün dinleyiciler çıt çıkarmadan dinliyordu. Müzik dışındaki tek ses, yağmurun şemsiyelere çarparken çıkardığı sesti. Konserin sonunda dinleyiciler, 'Serranito seni seviyoruz' diye tezahürat yapıyordu."