Kore Gazisi Süleyman Dilbirliği'nin eşi Nimet Dilbirliği hayatını kaybetti

Hikayesi Ayla filmine konu olan ve dün hayatını kaybeden Kore Gazisi Emekli Astsubay Süleyman Dilbirliği'nin eşi Nimet Dilbirliği, hayatını kaybetti. Dilbirliği çifti birlikte son yolculuklarına uğurlandı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 08.12.2017 - 13:52 | Son Güncelleme : 08.12.2017 - 17:48

Kore Gazisi Süleyman Dilbirliği'nin eşi Nimet Dilbirliği hayatını kaybetti

Astsubay Süleyman Dilbirliği, 1950'de başlayan Kore Savaşı sırasında ailesini savaşta yitiren 5 yaşındaki Koreli bir kız çocuğunu sahiplenerek adını Ayla koymuş ve bu öyküsüyle Ayla filmine konu olmuştu. 

Ayla'nın manevi babası olan Dilbirliği, dün çoklu organ yetmezliğine bağlı tedavi gördüğü  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti. Dilbirliği'nin eşi Nimet Dilbirliği, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

NTV muhabiri Yağız Şenkal, Süleyman Dilbirliği'nin toprağa verileceği Üsküdar'daki Büyük Selimiye Camii'den acı haberle ilgili detayları aktardı.

Şenkal, Süleyman Dilbirliği'nin 65 yıllık hayat arkadaşı Nimet Dilbirliği'nin ölüm haberi üzerine cenazenin ikindi namazına ertelendiğini ifade etti

Dilbirliği çifti için, Üsküdar'daki Selimiye Camisi'nde öğle vakti cenaze töreni düzenlendi.

Dilbirliği çiftinin kızları Sebahat Dilbirliği ve yakınları, cami avlusunda taziyeleri kabul etti.

Cenaze merasimine, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Güney Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cha Young Cheol'un yanı sıra, "Ayla" isimli filmin yapımcısı Mustafa Uslu ve oyuncu eşi Sinem Öztürk, filmde Astsubay Süleyman Dilbirliği'ni canlandıran oyuncu İsmail Hacıoğlu ile silah arkadaşını canlandıran Ali Atay, Kore ve Kıbrıs gazisi emekli askerler, Dilbirliği çiftinin dost ve akrabaları ile vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım cenaze törenine çelenk gönderdi.

Güney Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cha Young Cheol, gazetecilere yaptığı açıklamada, Süleyman Dilbirliği'nin manevi kızı Eunja Kim'in, uçak saatinden dolayı cenaze törenine katılamadığını kaydetti.

Oyuncu İsmail Hacıoğlu, Türkiye'nin kocaman yürekli bir adamı kaybettiğini belirterek, "Bütün ülkenin başı sağ olsun. Kendisiyle tanışma şansı bana nasip oldu çok şükür. Bütün ekip adına söyleyebilirim ki içimiz biraz daha fazla acıdı, sevenlerinin de öyle" dedi.

Oyuncu Ali Atay ise Dilbirliği'ne son zamanında müthiş bir hediye verdiklerini düşündüğünü belirterek, çok üzgün olduğunu ifade etti.

Cenaze namazının ardından, Süleyman Dilbirliği'nin Türk bayrağına sarılı tabutu ile eşi Nimet Dilbirliği'nin tabutu, askerlerin omuzunda askeri törenle cenaze aracına kadar taşınıp, Karacaahmet Mezarlığı'na götürülerek toprağa verildi.

Kore Savaşı'na katılan Türk tugayındaki Kahramanmaraşlı Astsubay Süleyman Dilbirliği, ailesini savaşta yitiren 5 yaşındaki bir kız çocuğunu sahiplenerek, adını Ayla koymuş ve bu hikayesi, "Ayla" filmine konu olmuştu.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Dilbirliği, çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak dün hayatını kaybetmişti.

Dilbirliği'nin 65 yıllık eşi, 85 yaşındaki Nimet Dilbirliği de sabah saatlerinde Selimiye Mahallesi'ndeki evinde vefat etmişti.

Sayfa Yükleniyor...