Mediha Didem Türemen’in eseri Albertina Müzesi’nin Daimi Koleksiyonunda

Çağdaş sanatçı Mediha Didem Türemen’in ağaçbaskı eseri, dünyanın en kapsamlı sanat koleksiyonlarından birine sahip Viyana’daki Albertina Müzesi’nin daimi koleksiyonuna dahil edildi.

Mediha Didem Türemen’in eseri Albertina Müzesi’nin Daimi Koleksiyonunda
Mediha Didem Türemen’in eseri Albertina Müzesi’nin Daimi Koleksiyonunda - 1 Mediha Didem Türemen

Mediha Didem Türemen’in ağaçbaskı eseri, Viyana’daki Albertina Müzesi’nin daimi koleksiyonuna dahil edildi.

Burhan Doğançay ve Sarkis’ten sonra Türkiye’den koleksiyona dahil edilen 3. sanatçı olan Mediha Didem Türemen’in eseri, müze koleksiyonunun büyük bölümünü oluşturan çizimler ve baskılar bölümünde yer alacak. Koleksiyonun aynı bölümü Leonardo da Vinci’den, Michelangelo’ya, Dürer’den Rembrandt’a uzanan, Picasso, Andy Warhol, Gustav Klimt, Egon Schiele, Paul Cézanne gibi geçmişten günümüze geniş bir yelpazede birçok farklı dönem sanatçısını barındırıyor. Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan, 18.yüzyılda kurulmaya başlayan Albertina Müzesi, dünyanın en önemli grafik sanat koleksiyonlarından birine sahip.

Alman ressam Albrecht Dürer’in 1512 yılında yaptığı ünlü “Mavi Kuzgunun Kanadı” isimli eserinden esinlenerek, Salzburg’taki çalışmaları sırasında ortaya çıkardığı “Albrecht Dürer’e Saygı” (Homage to Albrecht Dürer) isimli eser, Türemen’in Dürer üzerine yaptığı çalışmaların bir parçası niteliğinde. Sanatçı 2013 yılında Floransa Bienali’nden aynı isimli farklı bir gravür çalışmasıyla Lorenzo il Magnifico ödülüne, kağıt üzerine yapılan eserler kategorisinde layık görülen sanatçılar arasında yer almıştı.

13.yüzyıldan itibaren eser üreten sanatçıları koleksiyonunda barındıran Albertina Müzesi’ne Burhan Doğançay ( 1923 - 2013 ) ve Sarkis’ten ( 1938 ) sonra Türkiye’den dahil edilen 3. sanatçı olan Mediha Didem Türemen ( 1982 ), aynı zamanda Türkiye’den koleksiyona dahil olan en genç sanatçı. Ali İsmail Türemen ( 1942 ) atölyesinde eğitim alan sanatçının eserleri; Bulgaristan Gabrova Müzesi, Makedonya Çizim Müzesi, Portekiz Douro Müzesi Baskı Koleksiyonu, IMOGA Istanbul Grafik Sanatlar Müzesi koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Mediha Didem Türemen, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Uuslararası İlişkiler Bölümü'ndeki eğitiminden sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema TV Yüksek Lisans Bölümü'ne kabul edildi, sonrasında aynı üniversitenin Temel ve Tasarım yüksek lisans programına devam etti, bu süreçte Ali İsmail Türemen atölyesinde eğitim aldı. Gravür ve fotoğraf alanındaki çalışmalarının yanısıra film sektöründe kamera önü ve arkasında çalışmaya devam etmektedir.

ALBERTINA MÜZESİ

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan, 18.yüzyılda kurulmaya başlayan Albertina Müzesi, dünyanın en önemli ve en kapsamlı grafik sanat koleksiyonlarından birine sahip. Koleksiyonda Türkiye’den Burhan Doğançay ( 1923 - 2013 ), Sarkis ( 1938 ) ve Mediha Didem Türemen ( 1982 ) yer alıyor. Müze 140 parçalık en kapsamlı Albrecht Dürer koleksiyonunun yanısıra, Leonardo da Vinci’den, Michelangelo’ya, Raphael’den Rembrandt’a uzanan koleksiyonu, Picasso, Andy Warhol, Gustav Klimt, Egon Schiele, Paul Cézanne gibi geçmişten günümüze birçok farklı dönem sanatçısını barındırmaktadır. 50.000 çizim ve suluboya ile birlikte, Geç Gotik dönemden günümüze uzanan 900.000 baskı eseri barındıran koleksiyon, Saxen-Teschen Dükü Albert tarafından 1770 - 1822 yılları arasında oluşmaya başlamıştır. 1919 sonrası Devlet Grafik Sanat Koleksiyonu adıyla anılmaya başlayan koleksiyonda, 19. Yüzyıl ortalarından günümüze oluşan fotoğraf koleksiyonunu da barındırmaktadır, müze 50.000 civarında çizimi barındıran önemli mimari koleksiyona da ev sahipliği yapmaktadır

Sayfa Yükleniyor...