Necip Fazıl, doğumunun 113. yıldönümünde anılacak

Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden şair, yazar ve fikir insanı Necip Fazıl Kısakürek, doğumunun 113. yıl dönümünde anılacak.

Anadolu Ajansı 17.05.2017 - 11:59

Necip Fazıl, doğumunun 113. yıldönümünde anılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan "Doğumunun 113. Yılında Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Programı" 24 Mayıs Çarşamba günü Fatih Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Etkinlikte "Şairler Sultanı" olarak bilinen Kısakürek'in bestelenen "Ufukta Pas Tuttu", "Yıllar Bir Gözyaşı", "Dağda Dolaşırken", "Kim Bilir Nerdesiniz", "Ne Hasta Bekler Sabahı", "Bilmem Kaçı Kaç Geçe" ve "Canım İstanbul" gibi 12 eseri, şef Taşkın Savaş yönetimindeki "Yakarış Müzik Topluluğu" ile sanatçılar Işık Ersin, Murat Erdoğan, Evren Evin ve Mert Erağan tarafından seslendirilecek.

Necip Fazıl Kısakürek hakkında

Modern Türk şiirinin mistik şairi olarak bilinen Kısakürek, 26 Mayıs 1904 tarihinde İstanbul'da doğdu. Kısakürek, ilk ve orta öğrenimini Amerikan ve Fransız kolejlerinde tamamlamasının ardından, Bahriye Mektebi'ne gitti.

Lisede Yahya Kemal, Ahmet Hamdi (Akseki) ve İbrahim Aşki gibi isimlerden ders alan şair, İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdikten sonra Maarif Vekaleti'nin açtığı sınavı kazanarak Fransa'ya gitti.

Şairliğe 17 yaşında başlayan Kısakürek’in ilk şiirleri, Yeni Mecmua'da yayımlandı. 

Türk Edebiyatı Vakfı tarafından verilen beratla 1980'de "Şairlerin Sultanı" unvanını alan Necip Fazıl Kısakürek, 25 Mayıs 1983'te hayatını kaybetti.

Sayfa Yükleniyor...