Nöbetçi Tiyatro'da Kaşıkçılar sanatseverlerle buluşacak

Devlet Tiyatrolarının Nöbetçi Tiyatro uygulaması kapsamında bu hafta Ankara'da Kaşıkçılar oyunu sahnelenecek.

10.06.2019 - 12:41

Nöbetçi Tiyatro'da Kaşıkçılar sanatseverlerle buluşacak

Devlet Tiyatroları'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün sanatsal faaliyetlerden yazın da yararlanılması için hayata geçirdiği projede beğeniye sunduğu oyunlar, sanatseverlerin ilgisini çekiyor.  Projenin üçüncü haftasında İzmir Devlet Tiyatrosu'nun sahnelediği Kaşıkçılar 11 Haziran Salı günü Küçük Tiyatro Sahnesi'nde perdelerini açıyor.

Müsahipzade Celal'in yazdığı ve Metin Oyman'ın yönetmenliğini yaptığı oyun, kalfalıktan ustalığa geçen kaşıkçı ustası Habib ile Didar Ağa'nın konağında cariye olan Nurhayat'ın aşkını konu alıyor.

ESKİ İSTANBUL'A BAKIŞ 

Oyunda, eski İstanbul yaşamına eğlenceli bir pencereden bakılarak karagöz ve ortaoyunu gibi geleneksel sanatlar, ustalığa yükselmek için düzenlenen peştamal kuşanma töreni ve eski İstanbul yaşamının kaybolmaya yüz tutan birçok değerleri müzikli, danslı ve eğlenceli bir anlatımla sunuluyor.

Dekor Tasarımının Tayfun Çebi'ye, kostüm tasarımının Medina Yavuz Almaç'a, ışık tasarımının Zeki Kayar'a, koreografisinin Tolga Erk'e ve müziklerinin Özgür Yurteri'ye ait olduğu oyun, 15 Haziran Cumartesi gününe kadar her akşam saat 18.00'de Küçük Tiyatro sahnesinde izlenebilecek.

Sayfa Yükleniyor...