Nuri Bilge Ceylan'ın İklimler’i Le Monde listesinde

Fransız Le Monde gazetesi 1944 yılından bu yana çekilmiş filmleri içeren bir liste hazırladı. Listeye giren tek Türk yapımı Nuri Bilge Ceylan’ın İklimler filmi oldu...

28.12.2018 - 11:43

Nuri Bilge Ceylan'ın İklimler’i Le Monde listesinde

Fransa’nın sayın gazetelerinden Le Monde, kuruluşu olan 1944’ten bu yana çekilmiş en iyi 100 filmi seçti. Jacques Mandelbaum ve Sébastien Carganico’nun hazırladığı listede Türkiye’den Nuri Bilge Ceylan imzalı İklimler de yer alıyor.

Listedeki Türkiye yapımı tek film ‘İklimler’ olarak dikkat çekiyor. 2007 yapımı, o yıl Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan İklimler, başrolünü Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan’ın paylaştıkları bir film ve bir ilişkiyi iniş çıkışlarıyla işliyor. 

Le Monde seçkisinde filmler 10 yıllara bölünmüş şekilde yer alıyor. 1950’ler bölümünde Yasujiro Ozu’nun 1953 yapımı aile hikayesi Tokyo Story yer alırken Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından Vertigo da seçkide bulunuyor.

1970’lerde seçkiye giren filmler arasında Ridley Scott’ın yönettiği ticari sinema örneği Alien da varb. İklimler’in de bulunduğu 2000’ler bölümünde ayrıca Ethan ve Joel Coen’in western türündeki filmi No Country for Old Men de dikkat çekiyor. Phantom Thread, ve High Life ise 2018'den seçilen filmler arasında.

Sayfa Yükleniyor...