FESTİVALE DAMGA VURDU

Yarın seyirciyle buluşacak Mahmut Fazıl Coşkun imzalı Anons; özel gösterime katılan, Demet Akbağ, Ahu Yağtu, Tuba Ünsal, Ahu Türkpençe, Kaan Sekban, Hakan Günday, Begüm Birgören, Harika Uygur, Görkem Yeltan, Mehmet Güreli, Feyyaz Duman, Gökay Gündoğdu, İpek Erdem, Ayfer Dinçer, Gonca Vuslateri, Sedef İybar, Berrak Tüzünataç ve Özlem Saraç gibi isimlerden de tam not aldı.

ANONS FİLMİNİN FRAGMANI / VİDEO

Hem yurt içinde hem de yurt dışında kazandığı ödüllerin yanı sıra aldığı övgülerle de isminden sıkça söz ettiren ve merakla beklenen Anons; 1960’lı yıllarda ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren, bir darbe bildirisini anons etme girişimini anlatıyor.

 Demet Akbağ ve  Gonca Vuslateri gösterime katılan isimler arasındaydı.
 Demet Akbağ ve  Gonca Vuslateri gösterime katılan isimler arasındaydı.

DÖRT ESKİ ASKERİN SIRA DIŞI YOLCULUĞU

Uzak İhtimal ve Yozgat Blues filmlerinin ödüllü yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun’un üçüncü uzun metraj filmi Anons, 60’lı yıllarda ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu anlatıyor.

Mahmut Fazıl Coşkun’un hem yönetmen koltuğunda oturduğu hem de senaryosunu oyuncu ve yazar Ercan Kesal ile birlikte kaleme aldığı Anons'un başrollerini Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz paylaşıyor.

Anons filminin ön gösterimi 17 Ekim Çarşamba akşamı Soho House’ta gerçekleşti.
Anons filminin ön gösterimi 17 Ekim Çarşamba akşamı Soho House’ta gerçekleşti.

2 ÖDÜL BİRDEN ALDI

Dünya prömiyerini 75. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yapan Anons, festival kapsamında Jüri Özel Ödülü ve En İyi Akdeniz Filmi ödüllerini aldı.

EN İYİ 25 FİLM ARASINDA GÖSTERİLDİ

Dünya çapında eleştirmenlerden büyük övgüler alan film, Hollywood Reporter eleştirmenleri tarafından “sonbahar festivallerinin en iyi 25 filmi” arasında gösterildi.

 Ahu Türkpençe ve Ayfer Dinçer gösterime katılan isimler arasındaydı 
 Ahu Türkpençe ve Ayfer Dinçer gösterime katılan isimler arasındaydı 

Anons, aynı zamanda Türkiye prömiyerini gerçekleştirdiği 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde ise hem uluslararası hem de ulusal bölümlerinde yarışan tek film oldu. Ulusal yarışma bölümünde Yılmaz Güney Özel Ödülü, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü (Krum Rodriguez) ve Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan “Anons”, aynı zamanda uluslararası yarışma bölümünde de Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Mehmet Güreli ve Görkem Yeltan
Mehmet Güreli ve Görkem Yeltan

Bir Film’in dağıtımcılığında, 19 Ekim 2018 Cuma günü Türkiye’de vizyona girecek olan Anons öte yandan festival yolculuğuna da devam edecek.

DARBE BİLDİRİSİNİ ANONS ETMEYİ PLANLIYORLAR

1963 yılı, Mayıs ayının son günleri… Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha aynı gece Ankara’da başlayacak olan askeri darbenin İstanbul ayağında, darbe bildirisini İstanbul Radyosu’ndan anons etmeyi planlamaktadır

"BEKLEDİKLERİ GİBİ GİTMEYECEK"

Yeterince güçlü ve etkili yapılan bir anons sonucunda darbenin başarılı olacağından ve halk desteğini arkalarına alacaklarından emindirler. Fakat hiçbir şey bekledikleri gibi gitmeyecektir. Her şeyin planlama ve askeri güçle çözülebileceğine inanan bu dört asker, kendilerini başkalarının adına karar verebilecek konumda hissetmişlerdir. Fakat onları yenilgiye uğratan şey sivil hayatın görünmez gücüdür.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DESTEĞİ

Filmotto’nun yapımını üstlendiği Anons filmi, BKM (Türkiye) ve Chouchkov Brothers (Bulgaristan) ortak yapımı olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün ve Bulgar Film Merkezi’nin destekleriyle hayata geçirildi. Yapımcılığını Halil Kardaş ve TarıkTufan’ın yaptığı filmin ortak yapımcılığını ise Borislav Chouchkov, Viktor Chouchkov ve Georgi Abrashev üstleniyor.