"Ölümünün 100. Yıldönümünde Tevfik Fikret"

Türk edebiyatının ünlü şairlerinden Tevfik Fikret, "Ölümünün 100. Yıldönümünde Tevfik Fikret Sempozyumu" ile anılacak.

Anadolu Ajansı 12.10.2015 - 12:51

"Ölümünün 100. Yıldönümünde Tevfik Fikret"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, sempozyum 15 Ekim'de Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.


İki oturumda gerçekleşecek sempozyumda, Tevfik Fikret'in hayatı, düşünceleri, edebi kişiliği ile Aşiyan Müzesi hakkında konuşulacak.

Türk şiirine içerik ve biçim açısından yenilikler getiren ve Türkiye'de batılı sanat anlayışının yerleşmesinde önemli rol oynayan ünlü şairin anlatılacağı sempozyumun ilk oturumunda Prof. Dr. Nedret Kuran Burçoğlu, "Tevfik Fikret'in Aile Hayatı ve Yaşamında Sanatın Yeri", Prof. Dr. Abdullah Uçman "Bir Servet-i Fünun Şairi olarak Tevfik Fikret", Prof. Dr. Fatih Andı "Edebiyatımızda Tevfik Fikret'in Yeri ve Önemi", Prof. Dr. Zeynep İnankur "Resim ve Tevfik Fikret", Doç. Dr. Seyfi Kenan da "Tevfik Fikret'in Eğitim Felsefesi, Fikri Hür, Vicdanı Hür Birey Yetiştirmek" başlıklı tebliğleri sunacaklar.

Son oturumda ise yüksek mimar Ömer Kuran "Mimar Tevfik Fikret", Doç. Dr. E. Cüneyt Akalın "Tevfik Fikret, Gençlik ve Mekteb-i Sultani Müdürlüğü", gazeteci-yazar Orhan Karaveli "Gazeteci Tevfik Fikret-Tevfik Fikret ve Atatürk", arkeolog Osman Ocak "Servet-i Fünun Döneminde Tevfik Fikret ve Sosyal Hayatı" ve Aşiyan Müzesi Yöneticisi Ata Yersu "Tevfik Fikret'in Aşiyanı ve Yüzyıllık Serüveni" konulu konuşma yapacak.

Tevfik Fikret kimdir?

Asıl adı Mehmed Tevfik olan şair, mimar, ressam, öğretmen, gazeteci ve fikir adamı Tevfik Fikret 24 Aralık 1867'de İstanbul'da doğdu.

Servet-i Fünun şairleri arasında önemli bir yeri olan ünlü ismin edebi hayatı 1880-1896 ve 1896 sonrası olarak ikiye ayrılır. Fikret, ilk döneminde yazdığı şiirlerinde "sanat için sanat" anlayışını benimserken, ikinci döneminde "toplum için sanat" anlayışını tercih etti.

Aruz ölçüsünü Türkçe'ye başarıyla uygulayan üç büyük sanatçıdan biri olan Tevfik Fikret, şiir yazmaya lise yıllarında başladı. 1891'de Mirsad dergisinin şiir yarışmasını kazandı.

Tevfik Fikret, Mekteb-i Sultani'de öğretmenlik yaparken Malumat Dergisi'nin başyazarlığını üstlendi. 1895'te ise Servet-i Fünûn dergisinde çalışmaya başladı. 1896 yılının sonlarında Robert Koleji'nde Türkçe dersleri vermeye başlayan şair, bu görevi ölümüne dek sürdürdü.

"Rübab-ı Şikeste", "Haluk'un Defteri", "Rübab'ın Cevabı", "Şermin", "Sis" ve "Bir İçim Su" gibi eserlere imza atan ünlü şair, 19 Ağustos 1915'te Aşiyan'da hayatını kaybetti.

Sayfa Yükleniyor...