Ayşe Hatun Önal’da dünya starı kumaşı var. Son albümü “Selam Dengesiz”in oralardan hiç aşağı kalır yanı yok, hatta fazlası var. Lady Gaga zaten Madonna’nın ve birçok şeyin abartılmış bir taklidi, kopyası gibi yıllardır. Ayşe Hatun Önal ise çok daha orijinal, kendine özgü, başına buyruk, duyguları savruk… Lady Gaga’nın motorsikleti ve arabaları olabilir ama Ayşe Hatun Önal’ın da ruhu var be kardeşim… 

LADY GAGA'DAN KIŞKIRTICI "JOHN WAYNE" VİDEOSU

Aslında Lady Gaga, son albümü "Joanne" ile dümeni daha uslu, daha olgun denizlere kırmayı denedi. E çılgınlıklar, marjinallikler bir yere kadardı. O konuda elinden geleni ardına koymamış, neredeyse her şeyi de yapmıştı. Müzik sektöründe bir üst lige geçmek, artık çılgınlıklarıyla değil de daha çok sesi ve yorumculuğuyla anılmak, daha ciddiye alınmak istiyordu. İşte bu duygular Gaga'yı önce Amerikan caz duayeni Tony Bennett'le hazırlanan caz albümüne ve ortak verilen konserlere, sonra da "Joanne" albümüne kadar getirdi. Olgun "Gaga"ya geçişin albümü "Joanne" ne yazık ki beklenen ilgiyi görmedi. Gaga'nın kafasının epey karışık olduğunu açık eden, ne orada, ne burada, arafta bir yerde duran "Joanne" albümünde Gaga'nın hesabı çarşıya uymadı. O zaman acilen bir şeyler yapmak lazımdı.

İLK HAMLE SUPER BOWL'DA, SONRASI GRAMMY'LERDE

Gaga'dan ilk hamle; milyonların izlediği Amerikan Futbolu Ligi'nin final maçında geldi. Super Bowl'un devre arasında Gaga, tüm dünyaya stadyumun en tepesinden merhaba dedi. Trump'ın göçmenlere uyguladığı politikalara tatlı tatlı göndermelerini en yüksekten yaptıktan sonra, stadyumun tam ortasına örümcek kız misali atlayıverdi. "Born This Way" ile dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımcılığını kınayıp "hepimize daha çok özgürlük" de dileyince ibre yeniden Gaga'ya dönmeye başladı. O geceden sonra Gaga'nın albüm satışlarında bir rekor yaşandı. Bir gecede "Joanne" albümünün satışları 15 binden 150 bine çıktı, yüzde bin artış gösterdi. Hemen peşine de Grammy ödül töreninde Metallica ile düet gelince, Gaga yeniden alevlenmiş oldu.

SON HAMLE "JOHN WAYNE" VİDEO KLİBİYLE GELDİ

Artık kim tutardı Gaga'yı. Mesaj alınmıştı. Demek ki "olgunluk çağı"na biraz daha vardı. O zaman acilen, yeniden, çılgınlar gibi, sabaha kadar eğlenceye, dansa geri dönmek lazımdı. Cüretkarlığın şovu yeniden başlamalıydı. İşte Gaga son video klibi "John Wayne"a böyle böyle geldi. Eski "Gaga"yı hatırlatan bu şarkının video klibinde Lady G , almış yine sazını eline, vermiş coşkuyu. Arabalardan motosikletlere atlıyor, arkadaşlarıyla deliler gibi eğleniyor klip boyunca. Yine her şeyin dibine vuruyor. Her geçen gün daha tedirgin, güvensiz, umutsuz hissettiğimiz bugünlerde, dünya git gide yaşanması daha zor bir yere dönüşürken Gaga "kendinizi rahat ve özgür bırakın" diyor. İçinizden nasıl gelirse öyle yaşayın diyor. "Judas"ın video klibiyle ve koreografisiyle benzerlikler taşıyan "John Wayne"da Gaga, Tarantino filmlerinden fırlamış gibi. Ama bütün bunları zaten daha önce de yapmıştı. Peki ya sonra ne olacak? Yani bundan sonra ne yapacak Gaga? Şapkasından ne çıkarabilir daha fazla? İşte o konuda aklımda deli sorular…

AYŞE HATUN ÖNAL'IN TÜRKÇE POP DEVRİMİ

Onların Lady Gaga’sı varsa bizim de Ayşe Hatun Önal’ımız var. Önal’ın geçtiğimiz hafta yayınlanan “Selam Dengesiz” albümü için sosyal medyada “Türkçe müzikte bir devrim” diye yazdım. Neden öyle yazdım, buyurun buradan anlatayım.

“BAŞINA BUYRUK, DUYGULARI SAVRUK, ADI AYŞE HATUN ÖNAL... “

Ayşe Hatun Önal canı nasıl isterse öyle yapıyor. Bir görünüyor, bir kayboluyor. İçinden nasıl geliyorsa öyle söylüyor. Sürekli şaşırtıyor. Sürprizlerle dolu. O yüzden de her kayboluşu, her geri dönüşü heyecan yaratıyor. Yıllar önce “Çeksene Elini” diye atarlı bir giriş yaptığı müzik dünyasında 2008’de “Sustuysam” albümüyle demir leblebi etkisi yaratmıştı. Tam da birilerinin “elektronik müziği bu topraklara ben getirdim” diye sayıkladığı yıllardı. Ayşe Hatun Önal, o konuya cevabını hiç polemiğe girmeden “Sustuysam” albümüyle “Buyur canım, elektronik müzik öyle değil böyle yapılır” diyerek gayet cool biçimde vermişti.

“ÇAK BİR SELAM”LA POP ZİRVESİNE

Derken yıllar yılları, şarkılar şarkıları kovaladı. Bir gün bambaşka iklimlerden bir şarkıyla çıkageldi Hatun kadın. Rengarenk, coşku dolu bir marşla “Çak Bir Selam”la geri döndü. Son yılların en üretken ikilisi Alper Narman ve Onur Özdemir imzalı bu şarkıyla Ayşe Hatun Önal, bütün güzel çocukları dansa davet ediyordu. Kısa sürede müzik listelerinin zirvesine de yerleşiverdi. Diğerleri “ben prensesim”, “sen prensessen ben de kraliçeyim”, “en zirvede ben varım”, “hayır, en mükemmel benim” diye birbiriyle çok meşgulken o yine gayet cool biçimde ortaya şarkısını bırakıp cevabını müzikle vermişti.

“SELAM DENGESİZ”LE “OLAY” YARATACAK

Ayşe Hatun Önal’ın geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Selam Dengesiz” albümü de her bakımdan bu yılın en iyi pop albümlerinden. Albüm sözlerini İsra Gülümser’in yazdığı “Dengesiz”le açılıyor. “İşine gelsem abone olur / Zora gelince kaçacak odur / Köprüyü geçsin de seni unutur / Yürür dengesiz orada bir dur” diyerek bütün dengesizlere esaslı bir tokat atıyor Önal bu şarkıyla. “İçini dışı bir olanı” bulmanın çok zor olduğu, gerçeklerle değil yalan imajlarla dolu çağımızın fotoğrafını çekiyor. Yine sözleri İsra Gülümser’e ait olan albümün çıkış şarkısı “Olay” ise son yılların en “cool” Türkçe pop hiti. “Deliye akıllı sarılmaz ya” diyerek durum tespiti yapan şarkıda “Sen ateşten bile olsan / soyunup soyunup giyinirdim” sözleri ateşin yakacağını bile bile yine de ateşe yürüyenlere gelsin.

DUR DÜNYAM” VE “DEVRAN”LA BAŞKA DİYARLARA YOLCULUK

Ayşe Hatun Önal imzalı “Dur Dünyam” ile “Dokun Bana” şarkısıyla hatırlayacağınız Gülhan bestesi “Devran” albümün incilerinden. Ayşe Hatun Önal, Sezen Aksu’nun Mazhar Alanson’a takılışını hatırlattı bana. “Ben 150 şarkı yapıyorum, onların içinden bir tanesini tutturuyorum. Mazhar kupon çalışıyor. Az ve öz şarkı yapıyor. Yaptığı her şarkı hit. “ demişti Aksu. Ayşe Hatun Önal da böyle. Az ve öz üretiyor ama müzik tarihine imzasını çakıyor. AHÖ imzalı “Kalbe Ben” şahane bir şarkıydı. “Dur Dünyam” ondan aldığı bayrağı başarıyla zirveye taşıyor. “Devran” ise bir başkası söylese gayet yapış yapış ağdalı bir şeye dönüşebilirmiş. Gürsel Çelik düzenlemesiyle Ayşe şarkıyı başka denizlere uçurmuş. “Benim sevgim var dünyalar kadar” cümlesine sarılmaya öyle de çok ihtiyacımız varken üstelik. 

ALPER NARMAN VE ONURR’DAN “CEHENNEM”

Pop müziğin yeni üçlüsü “Çak Bir Selam”, “Güm Güm”, “Şeytan Tüyü” ve “Sirenler”den sonra bu albümde üretimlerine “Cehennem” ile devam ediyor. Şarkı ilk sözleriyle ters köşeden şutu kaleye çakıyor “Yağmursuz elvedamızda öptüm dudağından / Cebimde boncuklarım hepside bana kaldı”

ALBÜME MAHMUT ORHAN DAMGASI

Albümün düzenmelerinde İskender Paydaş, Erdem Kınay, Gürsel Çelik gibi deneyimli aranjörlerin yanı sıra Mahmut Orhan ve Osman Çetin gibi genç kuşağın yükselen değerlerini de görüyoruz. Mahmut Orhan “Olay” ve “Dur Dünyam” düzenlemeleriyle albümün yıldızı. Eğer o olmasaymış bu iki şarkı bu kadar “cool” olamazmış.

İLK VİDEO KLİP “BURNING MAN” FESTİVALİNDE ÇEKİLDİ

Yine Ayşe Hatun Önal farkı. İlk video klip son yıllarda bütün dünyanın konuştuğu, geçen yıl Türkiye’den de birçok ismin katıldığı “Burning Man” festivalinde çekildi. Her yıl ağustosun son pazartesisi ABD’nin Nevada eyaletinde Black Rock Çölü’nde düzenlenen festival, gerçek hayatla tüm bağlantıların kesildiği, paranın işlemediği, herkesin kendini tamamen özgür bıraktığı bir festival. Elbette festival alanına fotoğraf makinası veya kamera sokmak da yasak. Ayşe de zaten klibini, resmi izin alabildiği festival noktalarında çekebilmiş. Festival dışında da günlerce birçok farklı yerde çekimler yapmışlar. Klibin yönetmenleri Can Sercan ve İlkay Koek ortaya özgün ve harika bir iş çıkarmışlar.