Onur Ünlü’ye mükemmellik ödülü

14. Boston Türk Film Festivali kapsamındaki Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü’nün 9'uncusu bu yıl Türk sinemasına katkılarından dolayı yönetmen Onur Ünlü’ye verildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.03.2015 - 10:08

Onur Ünlü’ye mükemmellik ödülü

Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde düzenlenen törende ödülü, Onur Ünlü adına yönetmen ve Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu aldı. Boston Türk Film Festivali'nde her yıl bir yönetmene verilen bu ödülü geçmiş yıllarda Zeki Demirkubuz, Reha Erdem, Nuri Bilge Ceylan, Yeşim Ustaoğlu, Derviş Zaim, Tayfun Pirselimoğlu, Erden Kıral ve Reis Çelik almıştı.

GENÇ YÖNETMENLER DE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Festival programında ayrıca 9. Boston Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nda derece alan filmlerin ödülleri, filmlerin gösteriminden sonra düzenlenen bir törenle  yönetmenlerine verildi.

Yarışmada En İyi Kısa Film Ödülünü yönetmenliğini Hasan Serin’in yaptığı “Ağrı ve Dağ”En İyi Belgesel Ödülünü ise Güliz Sağlam’ın yaptığı “Tepecik Hayal Okulu” adlı belgesel almıştı.

Seyirci Ödüllerini belgesel film dalında yönetmen Beyza Boyacıoğlu ve Sebastian Diaz’ın “Tonita’s” adlı filmi, kısa film dalında ise yönetmen Derya Durmaz’ın “Ziazan” adlı filmi kazanmıştı.

Jüri üyeliklerini Harvard Film Arşivi’nin Direktörü Haden Guest, film eleştirmeni Peter Keough, Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin Film Küratörü Carter Long gibi film konusunda saygın isimlerin yaptığı yarışmaya 200’ün üzerinde başvuru yapılmış, finale kalan 40 belgesel ve kısa film seyirciyle buluşmuştu.

Törenden sonra yönetmenlerin deneyimlerini ve sinemaya bakışlarını seyirciyle paylaştığı, moderatörlüğünü film eleştirmeni Peter Keough’nun yaptığı Türk sineması üzerine bir de panel düzenlendi. Panele, yönetmenler Ahmet Boyacıoğlu, Tayfun Pirselimoğlu, Derviş Zaim, Beyza Boyacıoğlu, Derya Durmaz ve Hasan Serin katıldı.

Sayfa Yükleniyor...