​Oscar ödüllü Michel Hazanavicius 26. Saraybosna Film Festivali'nin jüri başkanı oldu

Oscar ödüllü Fransız yönetmen, yapımcı ve senarist Michel Hazanavicius'un, Bosna Hersek'te 14-21 Ağustos'ta düzenlenecek 26. Saraybosna Film Festivali'nin (SFF) jüri başkanı olduğu açıklandı.

19.02.2020 - 07:11

​Oscar ödüllü Michel Hazanavicius 26. Saraybosna Film Festivali'nin jüri başkanı oldu

Saraybosna Film Festivali'nden (SFF) yapılan yazılı açıklamada, siyah-beyaz ve sessiz çekilen The Artist filmi ile 2012 yılında Oscar ödülüne layık görülen Michel Hazanavicius'un, bu yılki festivalin jüri başkanlığını yapacağı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Hazanavicius'un yönetmenliğini yaptığı The Search filminin de 2014 yılında SFF'de gösterildiği anımsatıldı.

Hazanavicius son olarak geçen hafta vizyona giren Le prince oublié filminin yönetmenliğini yaptı Hazanavicius son olarak geçen hafta vizyona giren Le prince oublié filminin yönetmenliğini yaptı

SORGULAMAYA SEVK EDİYOR

SFF Direktörü Misrad Purivatra da güçlü bir ifadeye sahip Hazanavicius'un, insanı sinemanın dili ve tarihini sorgulamaya sevk ettiğini belirterek, ödüllü yönetmenin The Artist filmiyle herkesin zevkine hitap ettiğini söyledi. 

ÇEYREK ASIRLIK TARİH

Bosna'daki savaşın (1992-1995) izlerini silmek ve başkent Saraybosna'yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenmeye başlayan Saraybosna Film Festivali, çeyrek asırlık tarihi boyunca dünyaca ünlü birçok ismi ağırladı.

SFF'ye bugüne kadar Robert de Niro'dan Angelina Jolie'ye, Brad Pitt'ten Orlando Bloom'a, Daniel Craig'den John Malkovich'e, Morgan Freeman'dan Nuri Bilge Ceylan'a kadar dünyaca ünlü çok sayıda isim katıldı.

Sayfa Yükleniyor...