'Beyaz Baretliler' görüntü yönetmeni: Oscar'ı sivil savunma şehitlerine armağan ediyoruz

En iyi kısa belgesel dalında Oscar kazanan 'Beyaz Baretliler' (The White Helmets) filminin görsel yönetmenlerinden Hasan Kattan, "Ödülü sivil savunma şehitlerine armağan ediyoruz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.03.2017 - 09:38

'Beyaz Baretliler' görüntü yönetmeni: Oscar'ı sivil savunma şehitlerine armağan ediyoruz

ABD'nin Los Angeles kentinde, bu yıl 89'uncusu düzenlenen Oscar töreninde ödüle layık görülen The White Helmets (Beyaz Baretliler) filminde iç savaş mağduru Suriyelileri kurtarmak için hayatlarını tehlikeye atan ve dünyanın "Beyaz Baretliler" olarak tanıdığı sivil savunma ekiplerinin kahramanlıkları anlatılıyor.

Belgesel filmin görüntü yönetmenlerinden Hasan Kattan, çekimler sırasında yaşadıkları zorlukları ve ödülün önemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Filmi çekerken birçok zorluğu göze almak zorunda kaldıklarını söyleyen Kattan, lojistik sorunların yanında ekipmanların yeterince teknolojik olmaması ve güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

Suriyeli yönetmen Kattan, "Çekimini yaptığımız bu belgesel filmin dünyanın en büyük platformunda ödül kazanması, bizim için çok büyük bir başarıdır. Çok mutlu ve gururluyuz. Filmin kahramanı olan Beyaz Baretliler'i artık herkes tanıyor" dedi.

"Ödülü sivil savunma şehitlerine armağan ediyoruz"

Suriye'deki devrim nedeniyle ortaya çıkan sivil savunma kurumuna işaret eden Kattan, "Onlar birer hümanist ve her biri büyük kahramandır. Onların yaptığı fedakarlığı hiç kimse yapmıyor. İnsanlara yardım ediyorlar. Rejimin ve Rusya'nın hava saldırıları sonucu enkaz altında kalanları kurtarmaya çalışıyorlar. Sivil savunmanın çektiği belgesel film Oscar ödülünü hak ediyor" yorumunu yaptı.

Belgeselin Oscar'da aday gösterilmesinin ardından Beşşar Esed rejiminin karalama kampanyası başlattığını hatırlatan Kattan, "Filmin içeriği ve hikayesinde Suriye’de yaşanan gerçeklere yer veriliyor. Filmdeki kahramanlar gerçek kişilerdir, hayatını kaybeden siviller de gerçektir. Ödülü sivil savunma şehitlerine armağan ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...