Osman Sınav: Dünyanın en köklü sinema kültürüne sahibiz

Yönetmen, yapımcı ve senarist Osman Sınav, "Dünyanın en köklü sinema kültürüne sahibiz, bunu uluslararası alanda perdelere taşımamız lazım" dedi.

Anadolu Ajansı 24.10.2017 - 11:57

Osman Sınav: Dünyanın en köklü sinema kültürüne sahibiz

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 54'üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali'nde "Onur ödülü" alan Osman Sınav, yaptığı açıklamada, Antalya'nın Türk sinema tarihi ile özdeşleştiğini söyledi.

Uluslararası Antalya Film Festivali'nin köklü ve sinema tarihine ışık tutan bir festival olduğunu ifade eden Sınav, açılış galasında kendisine verilen "Onur ödülü"nden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Antalya'nın Yeşilçam'daki yerinin önemli olduğunu söyleyen Sınav, "54. Uluslararası Antalya Film Festivali 'Başrolde sen varsın Antalya' sloganıyla düzenlendi. Aslında Yeşilçam'ın başrolünde de hep Antalya vardır. Bu kurumsal yapının devam etmesi lazım. Büyüyerek, önüne yeni hedefler koyup devam etmesi gerekiyor." diye konuştu.

Türkiye'de dizi yapmaktan, çok fazla sinema yapılamadığını dile getiren Sınav, dizilerin gelişmesinin de sinema açısından önem taşıdığını bildirdi.

Osman Sınav
Osman Sınav

"BİZİM HER ŞEYİMİZ, HER GÜNÜMÜZ SİNEMA"

"Sonuçta dizi de bizim için sinema da ama dizilerde çok önemli bir şeyi başardık. Türkiye'yi bir anlamda sinema sektörünü uluslararası boyuta taşıdık. Sinemanın da filmlerle biraz uluslararası boyutta başarı göstermesi lazım. Yani Türk sinemasının artık emperyal bir sinema olması ve uluslararası bir sinema alanında söz sahibi olması lazım. Bunun için de adımlar atılması gerekiyor" diyen Sınav, bunun başarılabilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

"DÜNYANIN EN KÖKLÜ SİNEMA KÜLTÜRÜNE SAHİBİZ"

Sinema alanında yakalanan başarıların devamlılığının önemli olduğuna dikkati çeken Sınav, Türk sinemasının önemli, kültür coğrafyasında hep var olduğunu kaydetti.

Sınav, "Bizim coğrafyamızda sinema o kadar güzel bir yerde ki. Bizim her şeyimiz, her günümüz sinema. Dünyanın en köklü sinema kültürüne sahibiz, bunu uluslararası alanda perdelere taşımamız lazım" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...