Pekin'deki yeniden artan vakalar nedeniyle sinema salonu açılışına erteleme kararı

Çin’in başkenti Pekin’de iki ay sonra bir pazarda corona virüs vakalarının ciddi artış göstermesinin ardından şehirde ‘savaş hali acil durumu’ alarmı verildi. Sinema ve tiyatro salonları, bir süre daha kapalı kalacak.

14.06.2020 - 12:28 | Son Güncelleme : 14.06.2020 - 12:29

Pekin'deki yeniden artan vakalar nedeniyle sinema salonu açılışına erteleme kararı

Çin, ABD ile birlikte sinema ve tiyatro salonlarında kontrollü normalleşmeye geçmeye hazırlanıyordu ancak, başkent Pekin ve çevresinde yeni vakalar görülmesiyle birlikte karardan dönüldü. 

Neredeyse 2 aydır hiç yeni vaka görülmeyen bölgede virüs geri döndü. İki günde yaklaşık 50 vakanın tespit edildiği Pekin'de ‘savaş hali acil durumu’ alarmı verildi. Bu durumdan dolayı sinema ve tiyatro salonları, bir süre daha kapalı kalacak.

Lokanta, kafe ve dükkanların yavaş yavaş işe döndüğü ülkede sinema ve tiyatroların da yarından itibaren açılması planlanıyordu. 

Kent yönetimi, Pekin’in çiftlik ürünleri tedarikinin önemli bir kısmını sağlayan Şinfadi pazarının kapatıldığını açıkladı. Kentte 56 gün aradan sonra perşembe günü yerel kaynaklı bir vaka açıklanmış, cuma günü de iki yeni vakaya daha rastlandığı bildirilmişti.

Her iki vakanın da yakın tarihte Şinfadi pazarında bulundukları tespit edilmişti. Dün itibarıyla pazarda çalışan 517 kişinin test edildiği, 46 kişinin testinin pozitif çıktığı açıklandı. Pazarda çalışan veya tezgâhı bulunan yaklaşık 10 bin kişinin teste tabi tutulacağı ifade edildi.

Sayfa Yükleniyor...