Ressam Devrim Erbil'in hayatı film oluyor

Türkiye'nin ilk ressam biyografisi çekiliyor. Türk resim sanatının özgün sanatçılarından Devrim Erbil'in yaşamı beyazperdeye aktarılıyor.

Haberler 16.05.2019 - 17:25

Ressam Devrim Erbil'in hayatı film oluyor

Ödüllü ressam Devrim Erbil'in yaşamı beyazperdeye aktarılıyor. Beyazperde'nin haberine göre, Durmuş Akbulut'un yönetmen koltuğuna oturacağı biyografik film Devrim Erbil: Gökyüzü Öyle Maviydi Ki'nin hayata geçirilmesi için hazırlıklara başlandı. Türk resim sanatının özgün ve değerli sanatçılarından biri olan Devrim Erbil'in tuvalinden geçen İstanbul, Anadolu, ağaçlar, kuşlar ve doğa bu kez resim kağıdı yerine beyaz perdeye yansıtılacak.

Bekçi ve Kiraz Mevsimi filmleriyle tanınan başarılı yönetmen Durmuş Akbulut'un senaryosunu kaleme alacağı biyografik film, Akbulut imzasıyla beyaz perdeye taşınıyor. Türk-Alman yapımı olması planlanan ve ünlü ressam Devrim Erbil'in yaşamını konu edinecek olan filmin adının resmi olarak "Devrim Erbil: Gökyüzü Öyle Maviydi Ki" olduğu duyuruldu. Filmin Erbil'in gerçek yaşamından izler barındırması planlanıyor. Eğlenceli ve fantastik bir dil kullanılması hedeflenen film sayesinde Türkiye'de ilk kez bir ressamın yaşamı filme konu olmuş olacak. Dram, biyografi ve fantastik türlerini bir araya getirecek olan Devrim Erbil: Gökyüzü Öyle Maviydi Ki filminin çekimleri ressamın yaşadığı şehir olan Balıkesir ve İstanbul'da gerçekleştirilecek.

GELENEKSELLE BATI SANATINI BİRLEŞTİRDİ

Devrim Erbil'in sanatı, eserlerini izleyenlerde coşku ve mutluluk uyandıran olarak nitelendiriliyor. Sanatçı adına ayrıca Balıkesir'de olan bir müze de bulunuyor. 60. sanat yılına basan Erbil, Tahran Bienali, İskenderiye Bienali gibi uluslararası kurumlardan ödüllere layık görüldü. Bilindiği üzere Erbil'e İspanya Hükümeti tarafından sanat bursu verilmiş ve bu sayede Erbil, Fransa, İspanya ve İtalya'da sanat üzerine çalışma imkanı buldu. Çağdaş Türk resim sanatının en özgün yorumcularından biri olan sanatçı, minyatür, halı motifleri, geleneksel Türk ve Orta Doğu sanatı gibi sanat ögeleriyle Batı geleneğini birleştirmeyi başarmasıyla biliniyor.

Çekimleri için hazırlıklarına başlanan Devrim Erbil: Gökyüzü Öyle Maviydi Ki filminin ne zaman izleyicileriyle buluşacağı henüz bilinenler arasında yer almıyor.

Sayfa Yükleniyor...