Nermin Yıldırım: Romanımda öldürmeyi planladığım karakter bana karşı direndi

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, yazar Nermin Yıldırım’ı konuk etti. Yıldırım, NTV Radyo dinleyicilerine “Dokunmadan” isimli yeni kitabından bahsetti.

04.05.2017 - 16:41 | Son Güncelleme : 04.05.2017 - 16:50

Nermin Yıldırım: Romanımda öldürmeyi planladığım karakter bana karşı direndi

“HEPİMİZİN HAYATINI, BELLİ BAŞLI TEMEL DUYGULAR ŞEKİLLENDİRİR”

Beşinci kitabı “Dokunmadan”ı anlatarak sohbete başlayan Nermin Yıldırım, romanda 29 yaşındaki Adalet isimli karakterin ölümcül bir hastalığa yakalandıktan sonra hayatı sorgulama sürecini anlattığını paylaştı. Usta yazar, “Hepimizin hayatını belli başlı temel duygular şekillendirir. ‘Adalet’ karakterinin hayatını ise suçluluk duygusu şekillendiriyor” dedi.

“TÜRK EDEBİYATININ DÜNYA RAFLARINDAKİ YOLCULUĞU SON 10 SENEDİR İYİYE GİDİYOR”

Romanları pek çok dile çevrilen Yıldırım, kendini şanslı yazarlardan biri olarak gördüğünü ifade etti. Türk edebiyatının dünya raflarındaki yolculuğunun son 10 senedir iyiye gittiğini anlatan Yıldırım, artık Türk yazarların kitaplarının pek çok dile çevrildiğini söyleyerek bu yeni durumdan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

“BARCELONA’YA ‘BAKALIM HAYAT NE GÖSTERECEK’ DİYE GİTTİM”

Yedi sene önce Barselona’ya taşınan Yıldırım, “Barcelona’ya taşınırken ne kadar kalacağıma dair pek bir fikrim yoktu. Sonra orada yaşamayı çok sevdim. Ama İstanbul’a o kadar sık geliyorum ki geçen senenin sadece dört ayını Barcelona’daki evimde geçirmişim. Evi taşıdım, ama orada yaşayıp yaşamadığımızdan hiç birimiz emin değiliz” diyerek espri yaptı.

“ROMANIMDA ÖLDÜRMEYİ PLANLADIĞIM KARAKTER BANA KARŞI DİRENDİ”

Kitap yazmaya başlamadan önce karakterleri, romanın nasıl biteceğini kurguladığını anlatan Yıldırım, “Karakterle empati kurmaya başladığınız zaman, bazen karakter sizi şekillendiriyor. Kurguladığım karakter de onun gücüne bağlı olarak değişiyor. Mesela benim baştan beri öldürmeyi tasarladığım, defalarca denediğim halde öldüremediğim bir karakterim var. Çünkü ‘Ben intihar edecek biri değilim. Bu durum karşısında başka bir tavır gösteririm’ diyerek yazara karşı direniyor” dedi.

“BÜTÜN ROMANLARIMDA ADALET AĞAOĞLU’NUN KİTAPLARINA SELAM GÖNDERİRİM”

En sevdiği yazarın Adalet Ağaoğlu olduğunu belirten Nermin Yıldırım, bütün romanlarında Ağaoğlu’nun kitaplarına selam gönderdiğini dile getirerek “Dokunmadan” kitabındaki baş kahramanın adının da bu yüzden “Adalet” olduğunu itiraf etti.

Ayrıca, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ironisini de çok sevdiğini sözlerine ekledi.

Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri, ntvradyo.com.tr’de.

Sayfa Yükleniyor...