Christie's Müzayede Evi'nin New York'taki merkezinde düzenlenen açık artırmada ressam Rothko'nun "10 Numara" isimli eseri 81 milyon 920 bin dolara alıcı buldu.

1970'de yaşamını yitiren Rus asıllı Amerikalı ressam Rothko'nun 1961 yılında yaptığı "Turuncu, Kırmızı, Sarı" adlı tablosu 2012'de yine Christie’s'in düzenlediği açık artırmada 86 milyon 880 bin dolara satılmıştı.

Rothko'nun "Sarı ve Mavi" olarak adlandırılan isimsiz eseri dün Sotheby's Müzayede Evi'nde 46,5 milyon dolara alıcı bulmuştu.

İlişkili Haberler

Christie's'in çağdaş sanat açık artırma gecesinde, Lucien Freud'ün 1994 yapımı yağlı boya tablosu ve Andy Warhol'un tuval üzerine ipek baskı "Renkli Mona Lisa" eseri de satıldı. Her iki eserin de son fiyatı 56,2 milyon dolar oldu. Jean Michel Basquiat'ın akrilik ve yağlı boya karışımı tablosuna da 37,1 milyon dolar verildi.

CHRISTIE'S 1,4 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Bu arada Christie's'in bir haftalık toplam satışı 1,4 milyar doları buldu.

Christie's pazartesi gecesi düzenlediği açık artırmada 705,8 milyon dolarlık satış yapmış, aynı gece Picasso'nun "Cezayir Kadınları" adlı eseri 179,3 milyon dolara satılarak sanat müzayedesinde alıcı bulan tüm zamanların en pahalı eseri olmuştu. 

Aynı açık artırmada, Alberto Giacometti'nin bronz heykeli de 141 milyon dolara satılmış ve bugüne kadarki en pahalı heykel unvanını almıştı.