RTÜK'ten Netflix filmi 'Cuties' için karar

RTÜK, Netflix'in çocuk istismarı tartışmasıyla gündeme gelen ve Türkçe'ye ''Minnoşlar'' olarak çevrilen ''Cuties" adlı filmi kataloğundan çıkarması gerektiğine karar verdi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 03.09.2020 - 15:30 | Son Güncelleme : 03.09.2020 - 15:42

RTÜK'ten Netflix filmi 'Cuties' için karar

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Netflix’in 9 Eylül'de yayınlayacağı ve çocuk istismarı yapıldığı nedeniyle tartışılan ''Cuties'' isimli filmin kaldırılmasına karar verdi.

RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre, internet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık yapan radyo ve televizyonların RTÜK denetimine alınmasından sonra Üst Kurul ilk kez bir seç-izle platformunun dosyasını görüştü.

Netflix hakkında hazırlanan kapsamlı uzman raporunu ele alan Üst Kurul, Türkçe’ye ''Minnoşlar'' olarak çevrilen programın 11 yaşında bir çocuğu konu almasına karşın 18 yaş üstü yetişkin izleyicileri hedeflemesi üzerinde durdu.

Uzman raporundaki "çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği" değerlendirmesi üzerine RTÜK, bahse konu yapımla Netflix'in, 6112 sayılı Kanun'un 8. maddesinin 1. fıkrasının (ğ) bendinde yer alan "Yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez" hükmünü ihlal ettiğine, bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verdi.

AKİT TV'YE İDARİ PARA CEZASI

Öte yandan Akit TV'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'na ilişkin verilen haberin alt bandında Anıtkabir için kullanılan ifade de Üst Kurul toplantısında görüşüldü.

RTÜK, söz konusu ifadenin toplam 1 dakika 43 saniye süresince ekranda kalması sebebiyle Kanun’da yer alan "Yayın hizmetleri… kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" hükmünün ihlal edildiğini belirledi. Üst Kurul, yayıncı kuruluş hakkında idari para cezası yaptırımı uygulanmasına karar verdi. 

Sayfa Yükleniyor...