Selim Selçuk: Babamı gençlere emanet etmek istiyorum!

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 Dakika”, Türk müziğinin önemli isimlerinden Münir Nurettin Selçuk’un oğlu Selim Selçuk ve Atakan Aktaş’ı konuk etti. İkili, usta bestekarın eserlerinin seslendirildiği “Babamın Şarkıları” konserinden bahsetti.

Selim Selçuk: Babamı gençlere emanet etmek istiyorum!
Selim Selçuk: Babamı gençlere emanet etmek istiyorum! - 1

Selim Selçuk, 20. yüzyılın en değerli besteci ve icracılarından Münir Nurettin Selçuk’un oğlu olmasının büyük bir ikramiye olduğunu anlatarak sohbete başladı. Selçuk, “Ben bebekken annem ve babamla uyuduğum bir gece ayaklarım babamın ağzına girmiş ve annem durumu farkedince beni düzeltmeye çalışmış. Babam ise ‘Dokunma, bırak uyusun’ demiş. Ben hariç kimse ayağını Münir Nurettin’in ağzına sokamaz herhalde. Bu bakımdan ayaklarım da her an güzel bir gazel patlatırsa şaşırmayacağım” sözleriyle anısını paylaştı. 

“Atakan Aktaş, babamı doğru bir şekilde temsil ediyor”

Selim Selçuk, kendi kurduğu orkestrayla babası Münir Nurettin Selçuk’un unutulmaz eserlerini “Babamın Konserleri” adı altında müzikseverlerle buluşturduğunu, bu konserlerde de ona solistler Atakan Aktaş ve Dilek Türkan’ın eşlik edeceğini anlattı.

Selçuk ayrıca, babasının Atakan Aktaş tarafından en doğru şekilde temsil edildiğini de sözlerine ekledi.

Selim Selçuk: Babamı gençlere emanet etmek istiyorum! - 2

“Bebek’ türküsünü ne zaman dinlesem dağılıyorum”

Münir Nurettin Selçuk’un eserlerini birbirinden ayırt etmenin çok zor olduğunu belirten Aktaş, “Her eser ayrı bir renk. Hepsini çok severek söylüyorum. Münir Nurettin Selçuk, 20. Yüzyılın başında Klasik Türk Müziği’nin seyirini değiştiren çok değerli bir usta” dedi. 

Selim Selçuk, babasının söylediği “Bebek” türküsünün kendisi için apayrı bir yeri olduğunu dile getirerek “Ne zaman dinlesem dağılıyorum” dedi.

“Babamı gençlere emanet etmek istiyorum”

Davul ve perküsyon sanatçısı da olan Selim Selçuk, öyle bir evde doğup başka bir meslekle uğraşmanın mümkün olamayacağını belirterek “14-15 yaşından beri profesyonel olarak müzikle uğraşıyorum” dedi.

“Babamın Şarkıları” konserleriyle babasının eserlerini tanıtmayı amaçladıklarını söyleyen Selçuk, “Babamı gençlere emanet etmek istiyorum. 20-30 sene sonra da hala babamı tanıyor olsunlar ve onlar da başkalarına devretsinler. Münir Nurettin Selçuk sadece Türkiye’ye ait değil, bütün dünya müzikseverleri onu tanımalı” dedi.

Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri ile Selim Selçuk’un konuk olduğu programın tekrarı ntvradyo.com.tr’de.

Sayfa Yükleniyor...