'Sen mevsimler gibisin...'

Bu hafta kendiliğinden böyle oldu. Her şarkı, her yorumcu beni bir mevsime götürdü. Selami Şahin’in “Sen Mevsimler Gibisin” şarkısı kucakladı hepsini. Gelin mevsimler arasında beraber bir yolculuğa çıkalım…

Haberler 11.02.2017 - 15:36

'Sen mevsimler gibisin...'

Zerrin Özer, daha önce Azer Bülbül'ün yorumladığı "Duygularım" şarkısıyla gündemde. Özgür Aras'ın Ajlan Büyükburç'un hatırasını yaşatmak üzere kurduğu Ajlan Records'tan yayınlanan "Bir Şarkı İki Zerrin" adlı bu single, şarkının hem rock hem de arabesk versiyonlarını içeriyor. Her ne kadar bu şarkı hayatın en karanlık, acılı ve zor gecelerinden çıkıp gelse de Zerrin Özer bana hep yaz mevsimini, deniz kıyılarını anımsatmıştır. Yazın yaşanan aşkları, her aşkın içinden "yaz" geçen hatıralarını, en sevdiğinle birlikte gidilen tatilleri, uzun yürüyüşlerin, sevgi sözcüklerinin şahidi kumsalları...

İÇİNDEN "YAZ" GEÇEN EN GÜZEL AŞK ŞARKILARININ YORUMCUSU

En güzel "yaz" şarkılarını da Zerrin Özer yorumlamıştır hep.  Zerrin Özer'i büyük kitlelerle buluşturan, Teoman'ın "17" albümünde de söylediği "O Yaz", hele hele geçtiğimiz yıllarda Soner Arıca'nın da yeniden yorumladığı;  "Dalgalar silip almış kumsaldan adımızı / Başka renge boyanmış gördüm sandalımızı" satırlarıyla bir aşkın bitişini bu kadar sarsıcı anlatmayı başarabilen "Sensiz Bu Yaz", sonra Seda Akay'ın sözlerini yazdığı tutku dolu "Deli Yaz"... Ve hatta Özer'in en sevilen Aysel Gürel şarkılarından "Dünya Tatlısı" bile hala her dinlediğimde beni aşk dolu yaz günlerine götürür. Zerrin Özer ne kadar farkında bilemiyorum ama ona en çok yaz mevsimi yakışır. Ama elbette yaz ve deniz bu, belli de olmaz. Birden hava patlayabilir, deniz coşabilir, bardaktan boşanırcasına deli bir yağmur dökülebilir en sıcak saatlerin üzerine.

YAZ ORTASINDA DARMADAĞIN EDEN YAĞMURLAR

Zerrin Özer'i bir sahil kasabasına benzetirsek; gitmek isteyenleri "Çok güzel yerdir ama her an fırtına çıkabilir" diye uyarmamız gerekebilir. Ama bu "her an her şeyin olabileceği gel git"li ikliminin içinde öyle sıcak, öyle sevgi dolu bir güneşi vardır ki, o güneşin altında birkaç saat geçirebilmek için bile yağmuruna, fırtınasına razı olursunuz. O yağmura da fırtınaya da öyle şarkılar dökülür ki o deniz gözlerden, kalbinizi denize döker, dalgasıyla alır götürür.

Zerrin Özer, 18 Şubat Cumartesi akşamı Moi Sahne'de, 21 Şubat Salı akşamı Cemal Reşit Rey'de konser verecek. CRR'ye özel "caz" ağırlıklı bir performans yapacak.
Zerrin Özer, 18 Şubat Cumartesi akşamı Moi Sahne'de, 21 Şubat Salı akşamı Cemal Reşit Rey'de konser verecek. CRR'ye özel "caz" ağırlıklı bir performans yapacak.

İşte "Duygularım" şarkısı o fırtınalı, yağmurlu gecelerden dökülüyor bu sefer. Benim de zor bir gecemin ellerinden tutup yeniden beni hayata kaldıran bu şarkı, her ne kadar içinde barındırdığı "mezar taşı", "acı", "ayrılık" gibi bazı sözcüklerle "katran karası" bir algı yaratsa da, aslında arka arkaya yaktığı kibritleriyle en karanlık gecesini aydınlatmak isteyen, umudunu sonuna kadar koruyan kibritçi kızın son şiiri gibi.  "Duygularım darmadağın, anlayamazsın" diyor Zerrin Özer ama kendisine sevgi dolu bir selam yolluyor, "merak etmeyin, biz sizi anlıyoruz" diyorum...

 SELAMİ BİLGİÇ VE SONER ARICA'DAN "DÖNSEN BİLE"

 Zerrin Özer gibi insanı yaz günlerine götüren bir başka isim de Soner Arıca olmuştur hep. O da bana hep aşk dolu yaz günlerini anımsatır. Hatta güneşin yeni yeni kendini göstermeye başladığı ilk bahardan başlayarak, ilk yağmurların yağmaya başladığı yaz bitimlerine kadar olan zaman dilimine yakışır en çok onun şarkıları. En hüzünlü şarkısında bile "umut" vardır.

Dilinden hangi söz dökülürse dökülsün, sanki iç sesi hep "her şey iyi olacak" diye fısıldar kalbimize. Soner Arıca, bugünlerde prodüktör ve DJ Selami Bilgiç'in ilk solo projesine verdiği sesle gündemde. NTV bünyesinde uzun yıllar birlikte çalıştığımız, ilk remix'lerine, müzikle ilgili heyecanlı hayallerine şahit olduğum Selami'yi, Soner Arıca ile de yıllar önce ilk kez ben tanıştırmıştım. Aradan geçen yıllar içinde birçok sanatçının şarkısına remix'ler yapan, son olarak Hakan Eren'in "yıldızlı pekiyi" notunu sonuna kadar hak eden "Çocuk Diskosu" projesinin mimarları arasında yer alan Bilgiç, şimdi de Arıca'yla hazırladıkları "Dönsen Bile" projesiyle karşımızda. 

 Soner Arıca, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde Nanna'da hayranlarıyla buluşacak.
 Soner Arıca, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde Nanna'da hayranlarıyla buluşacak.

Daha önce Nilüfer, Ferdi Özbeğen ve Seda Sayan başta olmak üzere birçok ismin yorumladığı bu şarkı 3 yeni versiyonla yeniden bizlerle. Sözleri Ülkü Aker'e, bestesi Yannis Markapoulos’a ait şarkının kliplendirilen Selami Bilgiç versiyonu, çıkar çıkmaz hızla müzik listelerinde üst sıralara yükseldi. Son derece enerjik ve dinamik bu versiyonla birlikte single'da Selim Öztürk imzalı çok iyi akustik ve lounge versiyonlar da mevcut. Soner Arıca’ya da duygu ve enerji dolu bu yorum için bir kez daha hayranlığımı iletiyorum.

SİMGE SAĞIN'DAN "PRENS VE PRENSES"

Betimlemeye mevsimlerden devam edersek Simge'nin "Prens ve Prenses" şarkısı da buz gibi kış günlerine götürüyor bu kez bizi. Simge Sağın da buz tutmuş bir gölün üstünde "her an kırılabilir" tedirginliğiyle yürüyor, öyle bir duyguyla söylüyor bu şarkıyı. Acıdan donmuş bir halde, sert ayazın yaktığı bir türlü ısınamayan ellerini ovuştura ovuştura söylüyor. Yaşadığı vurgunun ateşini, dudaklarından havaya karışan buharlar ele veriyor sanki bir tek. "Anlat şarkı, anlat son kez / Bu masalda mutsuzlar var / Yalnız kaldı prens ve prenses..." Müzikal pencereden bakarsak son yıllarda dinlediğim en iyi Türkçe pop şarkısı bu.

 Simge, 15 Şubat Çarşamba akşamı Bostancı Gösteri Merkezi'nde ilk konserini verecek.
 Simge, 15 Şubat Çarşamba akşamı Bostancı Gösteri Merkezi'nde ilk konserini verecek.

  "İyi bir pop şarkı nasıl yapılır?" sorusuna rahatlıkla bu şarkıyı örnek gösterebilirim. Ersay Üner'in yazdığı şarkı, sıcak melodisiyle hemen insanı yakalıyor. Bir başkasının elinde çok kolay arabesk sulara yuvarlanabilecekken Ozan Bayraşa'nın hünerli ve her şeyin kararını bilen usta elleriyle her malzemenin tam kıvamında karıştığı lezzetli bir yemeğe dönüşmüş. Simge de şarkıyı pırıl pırıl, su gibi sesiyle bir ipin üzerinde hiçbir yere devrilmeden, kaymadan yürür gibi yorumlamış. Böylece şarkı daha da "tadından yenmez" bir hale gelmiş.

BENDENİZ'DEN "O İNSAN"

Bu haftanın son darbesi de Bendeniz'den geliyor. Bir kış ayazında buz gibi bir tokat daha.  Özellikle Aykut Gürel versiyonuyla sarsıyor, tokatlıyor bünyeyi Bendeniz. Her zaman Türk pop müziğin en özel yorumcularından biri oldu. Kariyerinde zaman zaman savrulsa da hepimiz her şeyin “gerçek” olduğunu biliyorduk. Hissediyorduk. Demek ki hayat onu o kıyılara savurmuştu, demek ki neler neler yaşamıştı da o kıyılarda yarı baygın bulunmuştu.

Yıllar sonra gelen “O İnsan” şarkısıyla son gücüyle ayağa kalkıyor Bendeniz. “Her şeye rağmen, bütün yara açanlara, delip geçenlere rağmen hala dimdik ayaktayım” diyor adeta.  Yeniden hoş geldin Bendeniz…  (Aykut Gürel’e not:  O nasıl güzel bir düzenlemedir, o nasıl insanı iki seksen yere seren bir “intro”dur öyle. “Sarı Odalar”ın intro’sundan sonra darmadağın etti. )

 ZİYNET SALİ VE ENBE'DEN "BİR MELEKTEN HEDİYE"

"Yeteri kadar buz kestik, donduk, yok mu şöyle içimizi ısıtacak bir aşk şarkısı" diye isyan edişinizi duyar gibiyim. Hadi gelin bu haftanın ateşini Ziynet Sali yaksın. Yine mevsimlerle tarif edersek, Ziynet Sali kesin en sıcak yaz geceleri olurdu. Güneşin kavurduğu günlerin, sıcağı daha beter yaz gecelerinin sesi olurdu.

 Ziynet Sali, bu akşam sevgilililer gününe özel "Aşk Çeşmesi" konseriyle Bostancı Gösteri Merkezi'nde.
 Ziynet Sali, bu akşam sevgilililer gününe özel "Aşk Çeşmesi" konseriyle Bostancı Gösteri Merkezi'nde.

Onun yorumu bir kumsalda yakılan ateş gibi. Etrafına bütün aşıkları toplamış, ateş kırmızısı elbisesiyle dans ediyor gibi sanki hep. O halde Ziynet’ten bütün aşıklara gelsin “Bir Melekten Hediye”

Ziynet’in tatlı bir masal okur gibi yorumladığı bu şarkı; zor yollardan, yıllardan sonra hediye gibi gelen aşkların marşı olacak.

Sayfa Yükleniyor...