Sercan Apaydın'dan Beyoğlu'nda Han sergisi

Sercan Apaydın, dördüncü kişisel sergisi Han ile 9 Ocak - 15 Şubat tarihleri arasında İstanbul Versus Art Project’in Beyoğlu’ndaki mekanında sanatseverlerle buluşuyor.

ntv.com.tr 14.01.2020 - 17:07

Sercan Apaydın'dan Beyoğlu'nda Han sergisi

Ressam Sercan Apaydın'ın dördüncü kişisel sergisi Han, 9 Ocak - 15 Şubat tarihleri arasında Versus Art Project Beyoğlu'nda görülebilir.

Sergi, sanatçının son iki senedir içinde bulunduğu iş hanıyla kurduğu mecburi bağın görsel dışavurumunu yansıtıyor.  Varlık ve mekan ilişkisi üzerinden, mekanın kişi üzerinde yarattığı maruz kalma hissini
tanımlamak üzere Apaydın’ın ortaya koyduğu mekansal mecburiyet kavramı, sanatçının Han ile kurduğu teması özetliyor. Yaşamsal sorumluluk hissi ile dayatılan gerçekliği aşmaya doğru evrilen bu süreç, sanatçının kendi gerçekliğini yaratma ve anlamlandırma çabasını yansıtıyor.

"RESİMDE SAHİCİLİK RESSAMIN GERÇEK DENEYİMİYLE OLUŞUR"

Apaydın, sergisini anlatırken şu ifadelere yer verdi:

"Şehre bakmak, manzaraya bakmak, hayata bakmak, resme bakmak...
Bir yer ile kurduğum bağ, tıpkı sanat pratiğimdeki beklentiler gibi sahici olmalıdır diye düşünürüm. Çünkü resimde sahicilik, ressamın gerçek deneyimiyle oluşur. Çevremle böyle bir etkileşimi oluşturarak mekanın ya
da manzaranın görüntüsü ve onun gerçek niyeti üzerinden oluşan ikilemi ortadan kaldırmak üzere çalışırım."

BULUNTU MALZEMELER KULLANDI

Apaydın, sergisinde yer alan eserleri şase, ahşap çubuk ve buluntu malzemeleri kullanarak oluşturdu. Sanatçının Han içerisinde karşılaştığı geometrik biçimlerden ilhamla oluşturduğu çizgisel hareketlerin
gözlemlendiği sergi, Apaydın’ın çalışmalarını üretmek, değer vermek/bulmak düşünceleri etrafında sürdürdüğü atölyesinden ve yaşantısından bir kesit sunuyor.

36 yaşındaki Sercan Apaydın, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar
Fakültesi'nde lisans ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yüksek lisans eğitimi aldı.  36 yaşındaki Sercan Apaydın, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde lisans ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yüksek lisans eğitimi aldı. 

Sayfa Yükleniyor...