Virtüoz Serkan Çağrı, Edirne'de "Balkan rüzgarı" estirdi

Edirne Valiliği ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca yürütülen "Akademi Rumeli 3" etkinliği kapsamında, Balkanlar'dan gelen 150 üstün yetenekli öğrenci Klarnet Virtüozü Serkan Çağrı ile Balkan şarkıları seslendirdi.

Anadolu Ajansı 19.08.2015 - 10:19

Virtüoz Serkan Çağrı, Edirne'de "Balkan rüzgarı" estirdi

Serkan Çağrı, Akademi Rumeli 3 Müzik Atölyesi'nde, öğrencilerin sorularını yanıtladı, deneyimlerini aktardı. Şarkılar eşliğinde eğlenen öğrenciler, çeşitli müzik aletleri çalmayı da denedi.

Virtioz Serkan Çağrı dersin ardından, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müziğin ortak dilinin insanlar açısından her zaman avantaj olduğunu söyledi.

Müzik ile sınırların yok olduğunu belirten Serkan Çağrı, "Sanatın esintisi bütün sınırları ortadan kaldırıyor. İşin içine müzik girdiğinde somut sınırların ortadan kalktığını görüyorsunuz" diye konuştu. 

Balkan ülkelerinden seçilmiş 150 öğrencinin çeşitli alanlarda konusunda uzman kişilerden dersler aldığını aktaran Çağrı, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda kendi sınırlarımız içerisindeki kültürümüzün uzantılarına da erişmiş oluyoruz. Sınırın öbür tarafında bize ait olan, akrabalık ilişkilerimizin olduğu ve o kültürü yaşatmaya çalışan insanların çocukları, gençler, bizlerin tecrübelerinden faydalanıyor. Balkanlar'da, sınırın öbür tarafında neler bıraktık ve ne konumdalar, ne durumdalar, bu konuyla ilgili Akademi Rumeli büyük fayda sağlamış oluyor. Sanatın avantajlı olan kısmını dünya ülkeleri kullanıyor, bizde kullanıyoruz. Bu avantajı daha fazla kullanmalı, müzikle ilgili iletişim alanları kurulmalıdır."

PROJE

Akademi Rumeli Projesi çerçevesinde, Balkanlar'da edebiyat, düşünce, güzel sanatlar ve sahne sanatlarında üstün yeteneği bulunan lise ve üniversite çağındaki Türk çocuklarının, Edirne'deki sanat atölyelerinde, yazar, çizer, sanatçı ve akademisyenlerle buluşması ve Türkçelerini geliştirmesi hedefleniyor.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in başkanlığını yürüttüğü çalışmayla öğrenciler, 10 gün boyunca edebiyat, düşünce, güzel sanatlar, sinema, tiyatro, müzik, tarih ve kültür atölyelerinde eğitim alacak.

Sayfa Yükleniyor...