'Sessiz Sinema Günleri' başlıyor

3. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, 15-18 Aralık 2016 Tarihlerinde ‘Yol ve Yolculuk’ temasıyla gerçekleşecek.

23.11.2016 - 16:44 | Son Güncelleme : 23.11.2016 - 16:48

'Sessiz Sinema Günleri' başlıyor

Sessiz sinemanın eşsiz örneklerini sinemaseverlerle buluşturan Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin üçüncüsü, 15-18 Aralık 2016 tarihleri arasında Akbank Sanat, İtalyan Kültür ve Fransız Kültür merkezlerinde seyirciyle buluşuyor. Bu yılın ana teması ise ‘Yol ve Yolculuk' olarak belirlendi.

'NTV Radyo'nun sponsoru olduğu festivalde, sinemanın öncü örneklerini canlı müzik eşliğinde bir araya gelecek ve yerli - yabancı akademisyenler, araştırmacılar, küratörler tarafından her filme özel birer sunum yapılacak.

Yola ve yolculuğa dair birçok filmin yanında büyük kısmı ilk kez seyirci karşısına çıkacak Osmanlı İmparatorluğu dönemi görüntülerinden Diva filmlerine, Chaplin ve Keaton klasiklerinden Alman Dışavurumculuğu’na ve ‘renkli sessizler’e kadar birçok bölüm yer alacak. Festival bu yıl, İtalya’nın Bologna kentinde yer alan ve film arşivciliği, restorasyonu ve korumacılığı konusunda elli yıldan fazla bir süredir hizmet veren, aynı zamanda festivalin kurumsal ortağı olan Cineteca di Bologna’nın direktörü Gian Luca Farinelli’yi ağırlıyor.

Sayfa Yükleniyor...