Sinema, dans ve sanatın diğer disiplinlerinin bir araya geldiği, SinemaDansAnkara 2018 Uluslararası Dans Film Festivali, 22-26 Kasım tarihleri arasında, 5’inci kez Ankara’da düzenleniyor.

Goethe-Institut Ankara ve AresArt Film ve Performans Sanatları’nın işbirliği, Hollanda Büyükelçiliği’nin desteğiyle gerçekleşecek festivalde, Avrupa’dan ve dünyadan en güncel ve en nitelikli dans filmleri izleyici ile buluşurken, Türkiye, Kıbrıs, İtalya ve Fransa’dan olmak üzere 16 yeni dans filmi dünya prömiyeri gerçekleştirecek. Festival kapsamında gerçekleştirilecek tüm etkinlik ve film gösterimlerine katılım ücretsiz olacak.

16 ÜLKEDEN FİLMLER VE YÖNETMENLERİ FESTİVALDE

Türkiye’deki genç sanatçılara platform oluşturmak, sanata gönül vermiş bu gençleri buluşturmak ve dünyadan en güncel dans filmlerini Türkiye’deki sanat tutkunlarına ulaştırmak amacıyla düzenlenen SinemaDansAnkara2018 Uluslararası Dans Film Festivali’nin sanat yönetmenliğini Instagram sanatçısı, yönetmen ve misafir akademisyen Mehmet Şafak Türkel üstleniyor. Festivalde, başta Almanya, Hollanda, İtalya, İspanya, Yunanistan olmak üzere 16 ülkeden filmler ve yönetmenleri izleyiciyle buluşuyor.


SinemaDansAnkara 2018 Uluslararası Dans Film Festivali’nin bu yılki ana teması “Disiplinlerarası Etkileşim ve Dijitalleşme”. Festivalde SinemaDansForum adı altında, Türkiye, Almanya, Hollanda, İtalya, Yunanistan ve İspanya dans filmleri festival direktörleri ve profesyonelleri dans filminin uluslararası geleceğini tartışacaklar.

Festivalin en önemli etkinliklerinden birisi de DansFilmAtölyesi. Hollanda, Almanya, Yunanistan ve Türkiye’den önemli sanatçıların eğitmen olarak katılacağı Atölye kapsamında bu sene, Tolga Karaçelik’in desteğiyle, genç; sinema, dans ve müzik öğrencilerinin katılacağı Kelebekler filminden hareketle 4 adet dans filmi çekilip festival kapanışında gösterilecek.

Festival Programı:

22 Kasım Perşembe – Saat 19.00-21.15
Açılış Filmleri Gösterimi ve Festival Onur Ödülü Töreni

23 Kasım 2018 Cuma – Saat: 19.00-22.00
Kardeş Ülkelerin Sanatı
Yarışma Filmleri Gösterimi ve Sanatçılarla Söyleşi

Kardeş Ülke Yunanistan’dan Atina Video Dance Project Seçkisi ve Festival Başkanı Chrysanthi Badeka ile Söyleşi

Avrupa’Dan-S-inema

24 Kasım 2018 Cumartesi – Saat 19.00-22.30

Hollanda Cinedans Seçkisi ve Festival Koordinatörü Andreas Hannes ile Söyleşi

Italya Coorpi Seçkisi ve Festival Yöneticileri Cristiana Candellero ve Lucia Carolina De Rienzo ile Söyleşi

Almanya MOOVY Dans Film Festivali Seçkisi ve Festival Sanat Yönetmeni Lorand Janos ile Söyleşi

SinemaDansForum

25 Kasım 2018 Pazar – Saat: 16.00-19.00

Yaşamak Tek ve Hür: Festival temsilcileri SinemaDans’larını tanıtıyor ve 1 Orman gibi Kardeşçesine: İşbirliği Manifestosu ve Q&A

Kapanış Töreni, Kapanış Filmi ve Yarışma Ödül Töreni

26 Kasım 2018 Pazartesi – Saat: 19.00-21.15

Alara Bozbey ve Cebrail Esen’in Sunumuyla

Kapanış Töreni – Saat: 19.00-19.45

SinemaDans Atölye Film Gösterimi ve CanlıSinemaDans

Kapanış Filmi ve Q&A - Saat: 20.00-20.15

Yarışma Ödül Töreni – Saat: 20.15-21.15