Son Sardunyalar 1980 okuyucuyla buluştu

Avukat-yazar Ahunur Açıkbaş’ın ilk romanı Son Sardunyalar 1980 Tunç Yayınları’ndan çıktı. Okuyucuyu 12 Eylül dönemine götüren yazar, Türkiye’nin en karanlık yıllarını farklı bir açıdan ele alırken; başrole siyasi kahramanları ve mücadelelerini değil, kendi halinde yaşayan insanları koyuyor.

20.10.2020 - 10:57

Son Sardunyalar 1980 okuyucuyla buluştu

Son Sardunyalar 1980, ülkenin her kentine, köyüne ve mahallesine çöken karanlığa direnen, pes etmeyen insanların hayatlarını, sevdalarını, sevinç ve üzüntülerini kısacası insana dair her şeyi anlatıyor.

Kitap; Bir konakta yaşayan kalabalık bir yaşama götürüyor bizi. Aynı zamanda; avlusunda rengarenk sardunyalara, gençlikleri birlikte geçmiş üç aileye, beraber büyümüş çocuklara, dostluklara ve elbette ki ilk aşklara, ilk göz yaşlarına ev sahipliği yapıyor bu konak…

Hikayeyi iki anlatıcının dilinden dinliyoruz; biri konağın sahibinin kızı İnci diğeri konağın emektarının kızı Asude... Aslına bakarsanız ikisinin de siyasetle hiçbir ilgisi yok başlarda. Ama darbe ile birlikte yeniden şekillenen hayat onları da kıyılarına vura vura büyütüyor.

Sayfa Yükleniyor...