Bizlerin çocuksu beğenilme duygusunun bir soru cümlesine dönüşen kitabın adından da anlaşılacağı gibi, sosyolog Deniz Bağrıaçık İstanbul’u bir laboratuvara çeviriyor ve yabancıyı küçümsemek ya da onu aşırı yüceltmek arasında gidip gelen Türk toplumunun fotoğrafını “bizi bize anlatan yabancıların yardımıyla” bir çerçeve içine alıyor. 

ÜÇ FARKLI KATEGORİ

Yazar, elliye yakın görüşmeciyi üç kategoride inceleyerek farklı kalış süreleri ve farklı dönemler arasındaki gözlemlerin farklılığına dikkat çekerken, yerleşik yabancı kadınların Türkiye gözlemlerini özellikle ayrı bir bölümde inceleyerek, tecrübe ettikleri farklı İstanbul’u gözler önüne seriyor. 

 ‘Sorsana Bizi Sevmiş mi?’ yabancıların gözünden bir Türkiye analizine imkân verirken, aynı zamanda da yabancılara, tarafsız gözlemlerle merak edilen Türkiye’yi tanıma şansı sunuyor. Bu kitabın kültürler arasında diyalog, insanların birbirini anlaması ve içten bir barışın gelişmesine katkıda bulunacağını umut ediyor, önemli bilimsel araştırmalara ve farklı yazın alanlarına vesile olmasını temenni ediyorum.

İSTANBUL'UN KISA TARİHİNE BİR YOLCULUK

Afrika, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, Ortadoğulu, Latin Amerikalı vatandaşlarının da yer aldığı, meslek gruplarında da çeşitlilik prensibine önem verilen kitapta, Türk toplumuna dair yapılan gözlemlerin benzerliği, Türk toplumunun kendinde görmekte zorlanabileceği belli davranış kalıpların son derece kolay anlaşılabilir bir dille anlatılması ve bilimselliğin bir yaz rüzgarı esintisi gibi sayfalarında uçuran kitapta, İstanbul’un kısa tarihine, birbirinden farklı isimlerinin de nereden geldiklerine şahit oluyoruz.